Jawne Wybory – zapraszamy na live!

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaprasza na przedwyborcze spotkanie online na temat jawności komitetów wyborczych i partii politycznych. Transmisja na profilu Facebook i kanale YouTube Watchdog Polska 11 października od godz. 19.00.

Kolejne już spotkanie o tematyce wyborczej organizowane przez Sieć dotyczyć będzie jawności komitetów wyborczych i partii politycznych. Martyna Bójko opowie o tym, jak komitety wyborcze odpowiedziały na ostatni wniosek o informację wysłany przez stowarzyszenie. Dowiecie się również, jak w ostatnich latach wyglądał stosunek komitetów do jawności, co obiecywały, czy jawność była w ogóle tematem kampanii wyborczej i w jakim kontekście się pojawiała.

Z Grzegorzem Krakowiakiem porozmawiamy o jego serwisie Jawne Wybory, który powstał w tym roku i w zamyśle autora miał wesprzeć ideę jawności finansowania partii politycznych. Od lipca zeszłego roku partie polityczne mają obowiązek publikowania rejestru zawieranych przez siebie umów i rejestru wpłat — Grzegorz zbiera i porządkuje rejestry największych partii, a my możemy je przeglądać i porównywać w jego serwisie. Nasz gość opowie o problemach, jakie napotkał przy tworzeniu swojego portalu i o wnioskach z tego płynących — co należałoby jego zdaniem poprawić w systemie rejestrów partii politycznych. Pokaże również, jak w serwisie Jawne Wybory szukać interesujących nas informacji.

Grzegorz Krakowiak — członek Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, absolwent Szkoły Inicjatyw Strażniczych i grantobiorca Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca. Od 16 lat lokalny watchdog w Gminie Dobra pod Szczecinem. W ramach grantu z Funduszu Obywatelskiego zbudował serwis Jawne Umowy, które udostępnia rejestr umów zawieranych przez Gminę Dobra. Rejestr wyposażony w wyszukiwarkę i filtrowanie wyników posłużył do stworzenia kolejnego dzieła — serwisu Jawne Wybory. Ten serwis z kolei udostępnia połączone rejestry: wpłat i umów — z kilkunastu najważniejszych partii politycznych w Polsce. Serwis Jawne Wybory funkcjonuje dzięki wsparciu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i jest obiektem coraz większego zainteresowania, także mediów.

 

Martyna Bójko — od 8 lat pracuje w Watchdogu. Jest redaktorką naczelną serwisu siecobywatelska.pl, pod jej opieką jest również strona informacjapubliczna.org. Przy okazji wyborów koordynuje wysyłkę wniosków o informację do komitetów wyborczych. 

 

 

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Zachęcamy do słuchania oraz zadawania pytań w czasie trwania wydarzenia.

11.10.2023 r. o godzinie 19.00. Transmisja na kanale Youtube Watchdog Polska oraz naszym Fb.

Link do wydarzenia na Facebooku

Spotkanie organizowane jest dzięki wsparciu National Endowment for Democracy. 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *