Forum UE-Rosja o śmierci Borysa Niemcowa

Dzień po pogrzebie Borysa Niemcowa – Komitet Sterujący Forum UE-Rosja – uznał, że czas już na wezwanie władz do rozpoczęcia działań wyjaśniających co wydarzyło się w okolicach Kremla w nocy, 27 lutego 2015 roku. Zaniepokojeni są wszyscy, którzy mają odważnych przyjaciół w Rosji. Ostatnie dni były smutne, przygnębiające i pozbawiające złudzeń.

Wezwanie do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie morderstwa Borysa Niemcowa.

Oświadczenie

Komitetu Sterującego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Unii Europejskiej i Rosji

Komitet Sterujący Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Unii Europejskiej i Rosji głęboko potępia zamordowanie Borysa Niemcowa, lidera ruchu demokratycznego w Rosji. Niemcow został zastrzelony nocą 27 lutego 2015 roku w samym sercu Moskwy, na moście położonym zaledwie kilka metrów od Kremla. Wzywamy władze rosyjskie do rozpoczęcia natychmiastowego, dogłębnego i niezależnego śledztwa.

Borys Niemcow to kolejne imię i nazwisko na tragicznej liście osób, które straciły życie walcząc o podstawowe prawa i wolności w Rosji – mówi Katarzyna Batko-Tołuć, członkini Komitetu Sterującego Forum. – Konieczne jest efektywne i bezstronne śledztwo dotyczące tych śmierci. Każdy dzień opóźnienia potęguje atmosferę strachu, umniejszanie znaczenia niezależnych krytycznych głosów i bezkarność osób, które popełniają przestępstwa o politycznym charakterze.

Borys Niemcow był ważnym sojusznikiem niezależnych organizacji społecznych w Rosji. Szanowano go za działania przeciw korupcji oraz zdecydowany sprzeciw wobec wojny na Ukrainie i aneksji Krymu. Podobnie był krytyczny w latach dziewięćdziesiątych wobec wojny w Czeczeni. Szczególnie dramatyczny wydźwięk ma fakt, że Niemcow został zamordowany w przeddzień wielkich, antywojennych demonstracji w Mokwie, które sam organizował.

Komitet Sterujący Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Unii Europejskiej i Rosji składa głębokie kondolencje rodzinie Pana Niemcowa i pozostaje w żałobie po tragicznej śmierci polityka, który ucieleśniał aspiracje i nadzieje wielu osób w Rosji.

4 marca 2015
Kontakt:

Katarzyna Batko-Tołuć, Komitet Sterujący Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Unii Europejskiej i Rosji, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Warszawa, Polska, tel. + 48 22 844 73 55, e-mail: katarzyna.batko@siecobywatelska.pl

Anna Sevortian, Dyrektorka, Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Unii Europejskiej i Rosji, Berlin, Niemcy, tel. + 49 30 44 66 80 0, e-mail: anna.sevortian@eu-russia-csf.org

Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Unii Europejskiej i Rosji zostało utworzone w 2011 roku jako platforma dla organizacji pozarządowych. Obecnie skupia 145 organizacji, które mogą dzięki Forum współpracować i podejmować wspólne działania. Dzięki Forum rodzi się także dialog pomiędzy organizacjami z Unii Europejskiej i z Rosji. Forum było też zaangażowane w kwestię regulacji procedur wizowych i rozwoju standardów dotyczących spraw społecznych, praw człowieka czy ochrony środowiska. Zajmuje się też historią i uczestnictwem obywatelskim.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska jest członkiem Komitetu Sterującego Forum

Oryginalne wersje oświadczenia:

angielska: http://eu-russia-csf.org/news/news-csf-single/statement-call-for-an-independent-investigation-into-the-murder-of-boris-nemtsov/

rosyjska http://eu-russia-csf.org/ru/novosti/news-csf-single/zajavlenie-trebum-provesti-nezavisimoe-rassledovanie/

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *