ECON – Europejska Sieć Organizatorów Społecznościowych

Od 2007 roku Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (Sieć Obywatelska Watchdog Polska) jest członkiem nieformalnej Europejskiej Sieci Organizatorów Społecznościwych.

Dzięki zaangażowaniu w działania międzynarodowe, byliśmy w stanie przygotować wspólny projekt dzielenia się doświadczeniami wraz z partnerami z Niemiec, Rumunii i Węgier. Projekt finansowany jest ze środków Grundtvig.

Czym jest organizowanie społecznościowe?

Organizowanie społecznościowe zajmuje się wspieraniem grup, których interesy w społeczności lokalnej są pomijane. Organizatorzy skupiają się na budowaniu organizacji lub siły możliwie dużej grupy ludzi, co ma doprowadzić do wywierania nacisku na decydentów. Docelowo, może nawet prowadzić do postrzegania lokalnej organizacji jako istotnego partnera w ustalaniu strategii przyszłych działań. Zadaniem organizatorów społeczności lokalnej jest identyfikowanie i wspieranie liderów, doprowadzanie do zawiązywania się koalicji i asystowanie przy planowaniu kampanii na rzecz zmiany. To czym metoda ta różni się od innych, jest uznanie, że zmiana nastawienia decydentów – zwłaszcza gdy dotyczy grup nieuprzywilejowanych – łączy się często z konfliktem i koniecznością demonstracji siły. Nie oznacza to jednak konieczności zaistnienia tych zjawisk w organizowaniu społeczności, a jedynie brak obaw przed nimi.

Na czym polega projekt ECON – Europejska Sieć Organizatorów Społecznościowych.

Jest to projekt skupiony na pracy w wybranymi grupami w Polsce i w krajach partnerskich. Praca ta ma służyć testowaniu i wypracowywaniu metod mobilizowania grup słabszych mieszkańców i mieszkanek polskich gmin do dbania o swoje interesy i egzekwowania swoich praw. Mogą to być przykładowo mieszkańcy zaniedbanego osiedla w mieście czy grupa kobiet mieszkających w jednej wsi, która od lat nie może się doprosić o plac zabaw dla dzieci.

Na poziomie międzynarodowym w projekcie biorą udział organizacje z Niemiec (FOCO –forum community organizing.de);  Rumunii (Asociatia Romana de Consiliere si Sprijin) – która jednocześnie pełni rolę koordynatora partnerstwa; Węgier (Dorcas Aid Hungary) oraz Polski (Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich).

Na poziomie lokalnym, w Polsce uczestniczą w projekcie przedstawiciele grup lokalnych i organizacji z nimi związanych W każdym miejscu realizowana będzie praca ze społeczności. Będą to, zależnie od lokalizacji i zidentyfikowanych problemów – grupy niemalże systemowo wykluczone z procesu podejmowania decyzji o podziale lokalnego budżetu, grupy  nie mające wpływu na plany zagospodarowaniu ich sąsiedztwa czy transport publiczny. Innymi słowy grupy, których prawa nie są przestrzegane.

Uczący się nowej metody organizatorzy społecznościowi będą mieli możliwość stałego rozwijania swoich umiejętności poprzez udział w wydarzeniach międzynarodowych.

Będą to:

  • 18-22 stycznia 2010 – spotkanie sieci ECON. Spotkanie szkoleniowe, gdzie osoby uczestniczące dowiedzą się więcej o organizowaniu społecznościowym. Będą też  pracowały nad elementami, na które warto zwrócić uwagę w pracy z wybraną grupą; otrzymają szkolenie z fundraisingu na działania lokalne; poznają historie sukcesu z innych krajów. Spotkanie odbędzie się u organizacji partnerskiej z Węgier, w Debreczynie.
  • Na cały 2010 rok zaplanowano też wizyty studyjne, podczas których organizatorzy społecznościowi będą się odwiedzać i myśleć o tym jak pracować ze społecznością.
  • W pierwszej połowie 2011 roku odbędzie się w Polsce spotkanie podsumowujące cały projekt. Na nim dowiemy się jak powiodły się działania lokalne i czego nauczyliśmy się w działaniu.

Wszystkie materiały wypracowane w projekcie oraz historie sukcesu pojawiać się będą na stronie sieci ECON. Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich będzie także zachęcało osoby uczestniczące w projekcie w Polsce do dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

W ramach projektu, w Polsce odbyły się trzy warsztaty z organizowania społecznościowego, w lutym 2010.

Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Odzwierciedla jedynie stanowiska Partnerstwa i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Grundtvig

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *