Dostaliśmy umowę koalicyjną, ale nie tę, o którą wnioskowaliśmy

28 września 2020 roku zawnioskowaliśmy o podpisaną dwa dni wcześniej, jak donosiły media, umowę koalicyjną Zjednoczonej Prawicy. Nasz wniosek trafił do wszystkich trzech koalicjantów – PiS-u, Solidarnej Polski i Porozumienia Gowina.

W odpowiedzi wszystkie trzy partie zgodnie twierdziły, że wnioskowana umowa nie jest informacją publiczną:

 – odpowiedź PiS

odpowiedź Solidarnej Polski

odpowiedź Porozumienia Gowina.

Przed sądem

Każdą z odpowiedzi zaskarżyliśmy i w każdym przypadku WSA przyznał nam rację. Jeśli chodzi o Solidarną Polskę, to doczekaliśmy się aż trzech wyroków przed WSA – dwa dotyczyły bezczynności partii ( 1 wyrok, 2 wyrok), jeden decyzji odmownej udostępnienia informacji, którą w międzyczasie partia nam przesłała (sąd stwierdził nieważność decyzji). W ostatnim wyroku sprzed miesiąca sąd orzekł bezczynności z rażącym naruszeniem prawa i zasądził grzywnę w wysokości 2 000 zł.

Z PiS-em i Porozumieniem Gowina mamy już za sobą sprawy przed NSA – obie partie złożyły skargi kasacyjne i obie sąd oddalił. Tym samym wyroki WSA, zobowiązujące do realizacji wniosku, uprawomocniły się.

Po wyrokach NSA

Prawo i Sprawiedliwość zrealizowało nasz wniosek, wydając decyzję odmowną, którą oczywiście zaskarżyliśmy.

Porozumienie Gowina po wyroku NSA przesłało nam treść umowy koalicyjnej, ale tej pierwszej, zawartej w 2019 roku (jej treść przeanalizował Piotr Jaśkowiak z Tok fm). Udostępniając nam tę umowę partia napisała, że jest to ostatnia umowa koalicyjna, którą podpisała.

w odpowiedzi podaną błędną datę wyroku, w rzeczywistości zapadł on 18 sierpnia 2021 r.

Dlaczego zatem na żadnym etapie postępowania partia nie wskazała, że nie podpisała umowy, o którą wnioskujemy? Dlaczego w pierwszej odpowiedzi na wniosek przeczytaliśmy, że jej nie otrzymamy, ponieważ nie jest informacją publiczną? Potem powtarzano ten argument zarówno w odpowiedzi na skargę, jak i w skardze kasacyjnej.

A po prawie trzech latach zmagań sądowych dowiedzieliśmy się, że ostatnią umową koalicyjną, którą podpisała partia, jest ta z 2019 roku. Mimo wszystko wystosowaliśmy do partii pismo, w którym zwracamy uwagę, że przesłana nam umowa nie jest tą, o którą wnioskowaliśmy i prosimy realizację wniosku zgodnie z wyrokiem NSA z marca tego roku.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. janko muzykant

    Ile straciliście czasu i pieniędzy na bezsensowną, upolitycznioną awanturę?
    Czy jesteście godni tego, aby was ktokolwiek wspierał?
    Daliście się wyrolować jak dzieci we mgle! Na własne życzenie!
    WSTYD!

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *