Dbamy o Orła — pytamy i działamy

Orzeł — symbol Rzeczpospolitej. Dumny, zmęczony i nietracący nadziei. Zatroszczmy się o niego. Włącz się w nasze działania, przekazując 1,5% Twojego podatku. 

(Pod tekstem znajdziecie nasze tegoroczne grafiki 1,5% do pobrania w różnych formatach)

Cieszycie się z niesamowitej frekwencji w wyborach 74,38%? My też. To dla nas źródło nadziei i największy dopalacz do pracy, jaki można sobie wyobrazić. Ale bez nas wszystkich się nie uda. Jak pokazała historia polskiej demokracji, nasz Orzeł umie pięknie szybować, ale bywa też, że tragicznie upada. Zdarzało się to wielokrotnie, gdy górę brały partykularne interesy, a nie dobro wspólne. Demokracja, w której ważone są różne interesy, panuje jawność i toczy się oparta na faktach debata publiczna, jest jedynym systemem, w którym o dobro wspólne da się zadbać. Tyle tylko, że nie da się tego robić od czasu do czasu. Trzeba działać cały czas.

Troska o demokrację to codzienna kontrola władzy, bez względu na to, kto ją sprawuje. To zadawanie pytań i analizowanie odpowiedzi (lub ich egzekwowanie w sądzie), śledzenie procesów legislacyjnych i tworzenie lepszego prawa, pilnowanie reform i weryfikowanie faktów. Innymi słowy, troska o demokrację zajmuje dużo czasu, który nie każdy i nie każda z Was może poświęcić. 

Jednak każdy i każda z Was może włączyć się w dbanie o Rzeczpospolitą, przekazując 1,5% podatku na Sieć Obywatelską Watchdog Polska. KRS 0000181348

Pieniądze wydamy nie tylko na sprawdzanie władzy, ale też wpływanie na lepsze rządzenie. Zainwestujemy je także w szkolenie osób z całej Polski patrzących władzy na ręce i wesprzemy działania innych organizacji watchdogowych. A dzięki temu nasz Orzeł znowu pięknie poszybuje!

Zapraszamy Was do wspólnego z nami dbania o Orła. Bo:

Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich jej obywateli.

– jak stanowi Konstytucja.  A jest co robić!

Przejrzysty sposób tworzenia prawa

Jednym z głównych tematów, nad którym trzeba pracować, jest przejrzysty sposób tworzenia prawa. Dzięki temu będziemy widzieć, czy w procesie legislacyjnym dokonano koniecznych analiz i uwzględniono wszystkie istotne aspekty. Transparentność pozwoli też zapobiegać ewentualnym nadużyciom, na przykład podejmowaniu decyzji służących jednej opcji politycznej lub grupie. 

Sprawdzanie faktów

Inna kwestia to wiedza o tym, co tak naprawdę się dzieje. Debata publiczna pełna jest manipulacji, nieprawdziwych informacji czy propagandy. Sprawdzamy u źródła, czy wypowiedzi pokrywają się z faktami. I czy fakty nie są ukrywane.

Od początku naszego dwudziestoletniego istnienia uczymy innych, jak pozyskiwać informacje i jak je weryfikować, czyli jak znaleźć prawdę w zmąconej wodzie. Prowadzimy szkołę dla Watchdogów, kursy dla osób zainteresowanych jawnością, webinaria, spotkania w całej Polsce. Piszemy artykuły i nagrywamy podcasty.

Pytanie o działania rządzących

Dla nas nie jest ważne, z jakiej opcji politycznej jest premier czy minister, któremu zadajemy pytanie. Liczy się to, jakiej odpowiedzi udzieli.  Ale nie bez znaczenia jest cały kontekst sprawowania władzy — jak rządzący komunikują się z obywatelami i obywatelkami i czy pamiętają, kto im dał mandat do sprawowania władzy. 

Wspieramy aktywnych obywateli

Chronimy watchdogi i lokalnych dziennikarzy. Wiemy, że sprawdzanie władzy to ryzyko odwetu, zagrożenie wypaleniem i wpadanie w kłopoty. Udzielamy porad prawnych dotyczących prawa do informacji, wspieramy w chodzeniu do sądu, pomagamy osobom zagrożonym pozwami sądowymi za wypowiedzi na rzecz dobra wspólnego. Ale też uświadamiamy, że czasem warto odpocząć, by działać dłużej i się nie spalać. 

Jawne spółki

Spółki skarbu państwa i spółki samorządowe to nasze i Rzeczpospolitej wielkie wyzwanie. Tam się ukrywają wydatki na propagandę, możliwości zatrudniania krewnych i znajomych i wpływania na równość wyborów. Proponujemy systemowe rozwiązania zwiększające przejrzystość i stawiamy czoła tej Hydrze. 

Sprawy lokalne

Śledzimy, co mówią politycy i kto o tym pisze. Nagłaśniamy problemy z niezależnością mediów, w tym prowadzenie mediów propagandowych przez władze samorządowe w całej Polsce. Szukamy sposobów na to, jak to zwalczyć.

Pytamy o jawność

Składamy opinie i wypowiadamy się o ustawach i rozwiązaniach, które mają zapobiegać korupcji, takich jak oświadczenia majątkowe, kodeksy etyki czy ochrona sygnalistów (osób sygnalizujących nieprawidłowości w instytucjach).

Dbamy o porządek prawny

Wyciągamy konsekwencje wobec funkcjonariuszy, którzy celowo łamią prawo. Nie pozwalamy na bezkarność. Tak było w przypadku włodarzy, którzy przekazali dane ze spisów wyborców bez podstawy prawnej Poczcie Polskiej (w wyborach prezydenckich 2020 roku) i wojewodów, którzy ich do tego namawiali. 

Rzeczpospolita to Ty

Rzeczpospolita rozwija się dzięki aktywnym i kompetentnym obywatelkom i obywatelom. Wybory to tylko jedna z wielu rzeczy, w które możemy się zaangażować. Każdej władzy należy patrzeć na ręce, każdą władzę jako społeczeństwo powinniśmy kontrolować. I dużo pracy przed nami. Napędzajmy się nadzieją na lepsze jutro, wykorzystujmy nasze doświadczenia i to, że działamy wspólnie. 

Dołączcie do nas i wesprzyjcie nas 1,5% Waszego podatku. Razem zdziałamy cuda i przywrócimy Orłowi jego świetność!

KRS 0000181348

Dowiedz się więcej: www.siecobywatelska.pl/1-5-procent

Grafiki 1,5 % do pobrania

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. chłop

    “Tak było w przypadku włodarzy”
    Gdzie są WŁOŚCI owych panów ?
    Iloma chłopami oni władają?
    Może nazwać tych największych?
    KTO ich wymieni?

  2. Michal

    Gdzie można kupić to outdoorowe cudo? Motyw graficzny kampanii najlepszy z dotychczasowych!

    1. Joanna Gucman

      Dziękujemy! Cieszymy się, że orzeł się podoba. Kupić go nie można, ale chętnie podzielimy się wzorem plakatu do samodzielnego wydruku. Dorzucimy na stronę do pobrania.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *