“Dbamy o lepszą codzienność” na Łódź Design Festival!

Wystawa ‘’Dbamy o lepszą codzienność” będzie gościć podczas 10. edycji łódzkiego święta designu od 13 do 23 października. To świetna okazja, by zobaczyć i wypróbować niezwykłe przedmioty zainspirowane filozofią działań strażniczych.

szklanki

Jeśli jesteście stałymi bywalcami naszej strony, zapewne dziwicie się, dlaczego organizacja, która zajmuje się prawem do informacji, tyle miejsca poświęca czajniczkom, szklankom i innym przedmiotom codziennego użytku. Odpowiedź jest prosta – piszemy o nich właśnie dlatego, że zajmujemy się prawem do informacji. Sami przyznacie, że nie jest to temat, na który można porozmawiać z sąsiadką, kolegą z pracy czy panią w warzywniaku. Wciąż mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ma takie prawo, że może pytać władze i w ten sposób wpływać na ich decyzje dotyczące naszego życia. Chcemy do takich osób dotrzeć. Próbujemy na wszelkie możliwe sposoby. Ta kampania jest właśnie jednym z nich. Wierzymy, że ktoś w dużym mieście albo małej wsi, próbując nalać herbatę z naszego trochę nieporęcznego czajniczka albo usiłując przejrzeć się w trochę nietypowym lustrze, pomyśli – Kurczę, małe niedoskonałości naprawdę potrafią uprzykrzyć życie, nie warto się na nie godzić, trzeba poprawiać to, co się da poprawić. I pójdzie dowiedzieć się w gminie, czy ten chodnik przed szkołą naprawdę musi być taki krzywy. Takie mamy marzenie, dlatego pokazujemy nasze nietypowe przedmioty w różnych miejscach Polski, tym razem zawędrowaliśmy do Łodzi.

Dla porządku przypomnijmy – podczas festiwalu pokazane zostaną –  czajniczek projektu Jana Kochańskiego, lustro Kamili Niedźwiedzkiej i Nikodema Szpunara (Studio Szpunar),  szklanki  Agnieszki Bar i klawiatura  Jakuba Koźniewskiego. Twórców w ideę działań strażniczych wprowadzali strażnicy i strażniczki  Monika Bienias,  Piotr KodzisWojciech Paszkowski oraz Małgorzata Łosiewicz i Robert Chomicki.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest Tożsamość.  Zapisana przewrotnie jako zagadka ,,TOˆSAMOOˆ?”  Organizatorów zainspirował Victor Papanek, który w książce „Design dla realnego świata” pisał: „Projektowanie to najpotężniejsze znane dotąd narzędzie kształtowania przez człowieka własnych wytworów i środowiska, a co za tym idzie samego siebie”.  My myślimy podobnie, zakładając, że działania strażnicze, to rodzaj projektowania lepszej rzeczywistości, o który może pokusić się każdy z nas.  kawiatura

To już kolejny z etapów naszej przygody z designem. Cieszymy się, że projekt, który jeszcze niedawno był na etapie planów, prototypów, nabrał tak realnych kształtów i dzięki niemu możemy opowiadać o działaniach strażniczych podczas największych imprez designerskich w Polsce. Wystawa ‘’Dbamy o lepszą codzienność’’ była pokazywana już podczas ostatniej edycji Wawa Design Festiwal, a autor kampanii  Marcin Talarek z IRL opowiadał o współpracy projektantów i watchdogów podczas Kongeresu Design + w Szczecinie oraz  wydarzenia Design Językiem Biznesu podczas Gdynia Design Days.

I jeszcze apel na koniec. Widziałeś/-aś już nasze przedmioty, a może już używasz szklanek Agnieszki Bar czy lustra Studia Szpunar? Napisz koniecznie do czego Cię zainspirowały! Swoje pomysły ślij na roksana.maslankiewicz@siecobywatelska.pl  lub podziel się z nimi na Instagramie –  watchdog_polska  #dbamyolepszącodzienność

Jeśli podobają się Wam przedmioty, chcielibyście by pojawiły się w Waszym domu lub myślicie o dobrym pomyśle na prezent, szukajcie ich na  https://siecobywatelska.pl/sklep oraz w dobrych sklepach z designem i wyposażeniem wnętrz. Będzie je można kupić również podczas Łódź Design Festival. Kupując je,  otrzymujecie nie tylko piękne przedmioty,  ale też wspieracie naszą  działalność statutową.

Wystawę można oglądać od 13 do 23 października.

Łódź Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, budynek B, patiolustro

GODZINY OTWARCIA:

13 października 18:00-21:00

Pt-nd 10:00-20:00

 Pozostałe dni: 12:00-20:00

WSTĘP WOLNY:

Dzień otwarcia festiwalu – 13 października

Dzieci do lat 12

poniedziałek 17 października

POZOSTAŁE DNI BILETY:

 http://www.lodzdesign.com/informacje-praktyczne/godziny-bilety

ZAPRASZAMY!

Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/Lodz.Designczajniczek

Przedmioty do kupienia na:  https://siecobywatelska.pl/sklep

Patronat nad wystawą objął: Polish design now

Więcej informacji o Łódź Design Festival i program: http://www.lodzdesign.com

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *