Białoruski apel do krajów Zachodu i wyrazy solidarności z rosyjskim społeczeństwem

Czujemy bezsilność, przygnębienie i smutek po śmierci Borysa Niemcowa. Solidaryzujemy się z organizacjami skupionymi w Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Unia Europejska-Rosja. Tym bardziej ważne są wyrazy solidarności płynące z całego świata. Jako jedna z organizacji reprezentująca w Forum kraj Unii Europejskiej, zdecydowaliśmy się przetłumaczyć list z Białorusi – pokazuje szerszy kontekst i wzywa do działań. A jednocześnie zmusza nas do obserwowania zachowań naszych władz, które też są w trudnej sytuacji. Ale nie możemy się odwracać od problemu.

 

06.03.2015

Apel Białoruskiej Krajowej Platformy Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego.
„W związku z zabójstwem Borysa Niemcowa”

Do
Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego Federacji Rosyjskiej
Rosyjskich organizacji ochrony praw
Komitetu Sterującego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego „Unia Europejska- Rosja”

 

My, przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego Republiki Białoruś, zjednoczeni w ramach Białoruskiej Krajowej Platformy Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, składamy kondolencje rodzinie, bliskim, kolegom i zwolennikom rosyjskiego polityka i działacza społecznego Borysa Niemcowa, zabitego 27 lutego w Moskwie.

Chcemy również wyrazić głębokie współczucie całemu społeczeństwu obywatelskiemu Rosji, które poniosło poważną i niepowetowaną stratę w związku z odejściem polityka, stojącego de facto na czele ruchu protestu w ostatnich latach w tym kraju, konsolidując go w działaniach o wyłącznie pokojowym charakterze.

Borys Niemcow był znany nie tylko w Rosji. Wielu z nas, białoruskich aktywistów i polityków społecznych, znało go osobiście. Zawsze wspierał demokratyczne siły Białorusi, chciał widzieć ją jako cywilizowany i europejski kraj.

Dobrze rozumiemy, że zabójstwo Borysa Niemcowa ma charakter polityczny i stawia sobie za cel zastraszanie obywateli Rosji, broniących wartości demokratycznych i praw człowieka, występujących przeciw rosyjskiej korupcji i krwawej wojnie Kremla na Ukrainie.

Wiemy, co to terror polityczny, ponieważ nasz kraj stracił ważnych polityków i dziennikarzy, działaczy społecznych, którzy zniknęli bez śladu lub byli wygnani z kraju.

Z odejściem Niemcowa Rosja straciła jednego z najwybitniejszych adwokatów pokojowego rozwiązywania konfliktów, pokojowych przemian i reform. Społeczno- polityczne efekty tego strasznego zabójstwa polegają na tym, że może ono doprowadzić do eskalacji nienawiści terroru w społeczeństwie rosyjskim. Jak pokazuje doświadczenie międzynarodowe, podobny terror może być skierowany w pierwszej kolejności przeciw najbardziej progresywnym siłom społeczeństwa, co jest szczególnie niepokojące w kontekście kampanii prześladowania przez władze rosyjskie niezależnych organizacji społecznych oraz kolejnych ataków na wolność słowa.

Uważamy, że reakcja zachodnich krajów na ostatnie wydarzenia w Rosji jest nadmiernie łagodna, w czasie gdy oczekuje się od nich wyraźnych działań powstrzymujących agresję. W związku z tym, wzywamy kraje Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych do podania trzeźwej i adekwatnej ocenie tego zabójstwa, bez precedensu w najnowszej historii Rosji, również w kontekście ostatnich działań rosyjskiego politycznego kierownictwa destabilizujących światowy system bezpieczeństwa i w kontekście przejawów agresji przeciw Ukrainie.

Uważamy za niezbędne konsolidowanie działań społeczeństwa obywatelskiego i rządów krajów europejskich w poparciu rosyjskiego obywatelskiego społeczeństwa, dzisiaj jego podmioty potrzebują obrony, a działania – solidarności!

Wyrażamy solidarność z obywatelskim społeczeństwem Rosji i oświadczamy swoją gotowość dalszego podążania drogą demokratycznych przemian.

Białoruskie organizacje społeczeństwa obywatelskiego, uczestnicy Białoruskiej Krajowej Platformy Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego

Dziękujemy za wolontarystyczne tłumaczenie AS.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *