Ponad 40 organizacji pozarządowych i związków zawodowych zajmujących się przejrzystością, mediami, demokracją i prawami cyfrowymi zwróciło się do członków Komisji Europejskiej i europarlamentarzystów o jak najszybsze zapewnienie przejrzystości rozmów trójstronnych dotyczących przepisów o rynkach cyfrowych – Digital Market Act (DMA) oraz o usługach cyfrowych – Digital Service Act (DSA).
Te dwa akty prawne są kluczowe z punktu widzenia obywatelek i obywateli. Mogą sprawić, że usługi cyfrowe będą bezpieczniejsze oraz będą chronić i wzmacniać pozycję użytkowników, pracowników i małych firm. Proponowane zmiany od samego początku borykają się z intensywnym lobbingiem, zwłaszcza ze strony firm Big Tech i ich pośredników.
Negocjacje trójstronne (zwane też trilogiem) w ramach, których toczą się obecnie prace nad przepisami wpływają na kształt ostatecznych przepisów. Właśnie teraz ścierają się wizje i rozstrzygają konkretne zapisy dotyczące przepisów zaproponowanych przez Komisję Europejską. W rozmowach poza właściwymi komisarzami KE, biorą udział europarlamentarzyści, najczęściej sprawozdawcy pracujący nad danym projektem i ministrowie z Rady Unii Europejskiej.
Badania przeprowadzone przez Lobbycontrol i Corporate Europe Observatory pokazały, że działania podejmowane przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego i obywateli nie mogą dorównać firmom Big Techu, które dysponują znacznymi środkami i zasobami, co przekłada się na dostęp do prawodawców. Tajemnica, która towarzyszy tworzeniu polityki tylko jeszcze bardziej pogłębia nierówne szanse, odcinając obywateli od kluczowych dyskusji, które będą miały wpływ na ich życie.
Aby negocjacje trójstronne dotyczące przepisów proponowanych w DMA i DSA były rzeczywiście przejrzyste i otwarte dla obywateli apelujemy razem z innymi organizacjami, by:
- publikować proaktywnie i na bieżąco listę dokumentów przedłożonych podczas negocjacji trójstronnych, zgodnie z zaleceniem Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich;
- upublicznić aktualny kalendarz posiedzeń trójstronnych, w tym podsumowania porządku dziennego;
- publikować na bieżąco dokument zawierający osiągnięte dotychczas porozumienia lub wstępne stanowiska w negocjacjach trójstronnych.
Apel został skierowany do wiceprzewodniczącej wykonawczej Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, która jest odpowiedzialna za jeden ze strategicznych celów UE – Europę na miarę ery cyfrowej, komisarza Thierry’ego Bretona odpowiadającego za rynek wewnętrzny, europarlamentarzystów Christel Schaldemose i Andreasa Schwaba, którzy są sprawozdawcami PE ds. regulacji cyfrowej oraz do Cedrica O – francuskiego sekretarza stanu ds. przemiany cyfrowej i komunikacji elektronicznej.
Z całym apelem można zapoznać się tutaj.
Apel podpisały
Corporate Europe Observatory
Lobbycontrol
FragDenStaat
Access Info Europe
Transparency International EU
The Good Lobby
SumOfUs
Daphne Caruana Galizia Foundation
Reporters Without Borders (RSF)
The Coaltion For Women In Journalism (CFWIJ)
Iraqi journalism Rights Defense Association (IRJDA)
Fair Vote
Foxglove
Global Witness
Defend Democracy
Gong
Vouliwatch
Statewatch
Waag Future Lab
Inštitút ľudských práv – Human Rights Insitute
Civil Liberties Union for Europe (Liberties)
Access to Information Programme Foundation
Citizens Network Watchdog Poland
UNI Europa
European Trade Union Confederation (ETUC)
European Federation of Public Services Unions (EPSU)
AK EUROPA
Alliance4Europe
Institute for Strategic Dialogue (ISD)
People Vs Big Tech
Irish Council for Civil Liberties
Peter Tatchell Foundation
ARTICLE 19
Panoptykon Foundation
Lie Detectors
Je Suis Là
Global Action Plan
Simply Secure
Ranking Digital Rights
Uplift
digiQ
Missing Children Europe
ASEED Europe
Źródła wymienione w stanowisku
- https://corporateeurope.org
- https://www.lobbycontrol.de
- https://corporateeurope.org
- https://twitter.com/lobbyctrl_tech
- https://curia.europa.eu
- https://www.ombudsman.europa.eu
Komentarze