Stanowisko organizacji społecznych ws. rządowego projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa z 12 stycznia 2024 r.

12 stycznia 2024 roku opublikowano rządowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Jako organizacja, która śledzi od samego początku proces legislacyjny związany z wdrożeniem tzw. dyrektywy o sygnalistach, jesteśmy głęboko zaniepokojeni pominięciem etapu konsultacji społecznych, który jest nie tylko naruszeniem dobrych praktyk, ale również zaprzeczeniem zasadom transparentności i odpowiedzialności, które są fundamentem demokracji.

Rozumiemy konieczność dostosowania polskiego prawa do wymogów Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście uniknięcia kar finansowych. Niemniej jednak, szybkie procedowanie
nie powinno odbywać się kosztem jakości i skuteczności ustawodawstwa. Projekt ustawy, który nie jest wystarczająco przemyślany i nie uwzględnia szerszego kontekstu społecznego, może przynieść więcej szkód niż pożytku. Razem z innymi organizacjami zwracamy uwagę na to, że projekt w obecnej formie powiela liczne błędy swojego poprzednika z 2021 roku. Nadal istnieją sprzeczności z międzynarodowymi konwencjami i dyrektywami, co stawia pod znakiem zapytania jego skuteczność i zgodność z obowiązującymi standardami ochrony sygnalistów. W stanowisku podkreślamy także, że istnieje alternatywny projekt ustawy, stworzony przez
koalicję organizacji obywatelskich, który był szeroko konsultowany i jest zgodny z międzynarodowymi standardami. Rząd, pomijając ten projekt, traci szansę na wprowadzenie przemyślanej i skutecznej ustawy, która cieszyłaby się szerokim poparciem społecznym.

W związku z powyższym wraz z innymi organizacjami społecznymi, apelujemy o:

  • Wstrzymanie procedowania obecnego projektu w trybie pilnym.
  • Przeprowadzenie otwartych konsultacji publicznych, aby umożliwić wszystkim zainteresowanym podmiotom wyrażenie swoich opinii.
  • Uwzględnienie w procesie legislacyjnym Społecznego projektu ustawy o sygnalistach, który precyzyjnie formułuje standardy ochrony sygnalistów zalecane przez organizacje międzynarodowe.
Pełna treść stanowiska: Stanowisko organizacji społecznych w sprawie rządowego projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa z 12 stycznia 2024 r.

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. fundamentalista

    W jaki to sposób obiektywne,podmiotowe prawo człowieka do informacji, znajduje wyraz w postulowanym przez podpisantów projekcie, skoro nie można w nim odnależć wskazania do FUNDAMENTU czyli Powszechnej Deklaracji Deklaracji Praw Człowieka i jej art. 19-go?
    Mówienie o prawach człowieka (nie wiadomo jakich) bez tego wskazania, jest w tym przypadku fałszem.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *