Komisja Europejska o przeciwdziałaniu SLAPP

Zapraszamy na briefing prasowy koalicji CASE na temat pozwów przeciwko dziennikarzom i aktywistom, podczas którego przedstawimy szczegółową analizę środków anty-SLAPP zaproponowanych przez Komisję Europejską.

Data: czwartek 28 kwietnia 2022 11:00 – 12:00 (CET) 

Miejsce: Audytorium Breydel Building Komisji Europejskiej, Av. d’Auderghem 45, 1000 Bruksela, Belgia lub online (wydarzenie hybrydowe)

Pozwy zastraszające obrońców praw człowieka, dziennikarzy i aktywistów stają się coraz większym zagrożeniem dla wolności słowa i naszej demokracji. Coraz więcej osób w Polsce i UE pada ofiarą tzw. pozwów SLAPP. SLAPP to strategiczne pozwy przeciwko udziałowi społeczeństwa.Termin ten opisuje skargi lub groźby skarg mających na celu uciszenie krytycznych głosów i zastraszenie osób lub organizacji. Liczba spraw sądowych SLAPP w całej Europie rośnie z roku na rok, jak pokazuje ostatnie badanie Koalicji przeciwko SLAPP w Europie (CASE)*.

27 kwietnia 2022 r. o godz. 13:00 Komisja Europejska przedstawi swoją inicjatywę anty-SLAPP, która została zapowiedziana w 2020 roku i która powinna zawierać również propozycję dyrektywy unijnej. Już następnego dnia, 28 kwietnia, CASE w ramach briefingu prasowego przedstawi szczegółową analizę środków anty-SLAPP zaproponowanych przez Komisję Europejską.

Agenda:  

  • Gość Specjalny: Vera Jourova, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. Wartości i Przejrzystości, w rozmowie z Matthew Caruaną Galizia, Dyrektorem Fundacji Daphne Caruana Galizia (11-11:30)

W tej części Vera Jourova przedstawi krótki przegląd proponowanych przez KE środków. Następnie odbędzie się dyskusja pomiędzy Jourovą a osobą, na którą bezpośrednio wpłynęły SLAPP – Matthew Caruną Galizią. 

  • Panel CASE – analiza propozycji KE z różnych perspektyw: czy zaprezentowane środki będą skutecznie chronić przed SLAPP? (11:30 -11:45)
    • Flutura Kusari, Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów – dziennikarze
    • Linda Ravo, Unia Swobód Obywatelskich dla Europy – wolność
    • Charlie Holt, Greenpeace International – aktywiści ekologiczni
  • Pytania i odpowiedzi (11:45 – 12:00)

W wydarzeniu można uczestniczyć na miejscu w Brukseli [rejestracja już zamknięta] lub online – rejestracja dla uczestników online będzie otwarta do początku spotkania tj. do 28 kwietnia godz. 11:00 (CET). 

ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI POD TYM LINKIEM

Zapraszamy również do oglądania re-transmisji briefingu, która będzie dostępna na profilu FB Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Uwaga: 27 kwietnia koalicja  CASE opublikuje pierwszą odpowiedź w reakcji na działania anty-SLAPP przedstawione przez Komisję Europejską. Aktualności na żywo można śledzić na Twitterze koalicji CASE @CASECoalition i Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska @SiecObywatelska

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu pod adresem press@the-case.eu lub za pośrednictwem poniższych kontaktów:

Na miejscu w Brukseli: Flutura Kusari, +383 49 236 664

Zdalnie: Valentin Toth (Liberties Berlin), +4915734590281

W Polsce: Marzena Błaszczyk (Sieć Obywatelska Watchdog Polska – członek koalicji CASE) +48 661 226 240


*Koalicja CASE skupia europejskie organizacje społeczne, które łączy rozpoznanie zagrożenia jakim dla watchdogów są dotkliwe pozwy sądowe przeciw aktywistom działającym w interesie publicznym (Strategic Lawsuits Against Public Participation (SLAPPs). Sieć Obywatelska Watchdog Polska jest członkiem CASE od 2021 roku. Więcej na temat SLAPP w Europie można przeczytać na podstronie www.siecobywatelska.pl/slapp

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. pytajnik

    “Pozwy zastraszające obrońców praw człowieka, dziennikarzy i aktywistów stają się coraz większym zagrożeniem dla wolności słowa i naszej demokracji. ”
    Skoro tak jest i komisja to wie (skąd wie ?) to: zasadnym jest pytanie, co dotychczas robiła w tej sprawie, unijna Agencja Praw Podstawowych w Wiedniu od lat niebiednie utrzymywana przez UE m.in. z naszych środków.
    Kto ją rozlicza z jej działalności i gdzie są dostępne dokumenty owych rozliczeń?

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *