Agencja Praw Podstawowych wzywa do ochrony społeczeństwa obywatelskiego

Jak wynika z najnowszego – opublikowanego dziś raportu Agencji Praw Podstawowych (FRA) – w wielu krajach Unii Europejskiej działania aktywnych obywatelek i obywateli oraz ich organizacji napotykają na trudności.

Tymczasem aktywne społeczeństwo i świadomość każdego i każdej z nas jakie ma prawa i jakie obowiązki ma państwo, nasza wolność i możliwość samorealizacji, to podstawy demokracji.

Organizacje społeczne biorą na siebie dodatkową odpowiedzialność za innych. Często dbają o jakość demokracji, stojąc na straży demokratycznych procesów i przestrzegania praw człowieka. Dlatego FRA rekomenduje by zająć się sprawą zagrożeń dla takich organizacji. Szczególnie chodzi o to, by w krajach Unii Europejskiej nie pojawiały się prawa ograniczające aktywność organizacji stojących na straży demokracji, by nie prowadzono negatywnej polityki w nie wymierzonej i by nie zmniejszano finansowania na te ważne działania.

“Rozwijająca się demokracja potrzebuje zdrowego społeczeństwa obywatelskiego. Niestety, społeczeństwo obywatelskie w Unii Europejskiej doświadcza presji i jest zastraszane w wielu krajach Unii Europejskiej. Zajęcie się tym problemem powinno być priorytetem dla decydentów unijnych i krajowych”

– mówi dyrektor FRA Michael O’Flaherty.

Raport zatytułowany “Wyzwania dla organizacji z krajów Unii Europejskiej zajmujących się prawami człowieka” (niestety tylko po angielsku) analizuje sytuację w różnych krajach Unii Europejskiej. Konkretne zagrożenia, o których mowa w raporcie to:

  • Zastraszanie, ataki fizyczne i słowne skierowane przeciw aktywistkom i aktywistom, kampanie poniżania I zohydzania;
  • Zmiany prawne ograniczające wolność gromadzenia się, często w wyniku pretekstu jakim jest zapobieganie terroryzmowi;
  • Zmniejszanie budżetów na działania związane z ochroną praw człowieka i utrudnianie dostępu do pieniędzy;
  • Utrudnianie uczestnictwa organizacji w tworzeniu prawa i planowaniu polityki publicznej.

Temat uważamy za niezwykle ważny. Na naszych stronach mogliście przeczytać kilkakrotnie odniesienia do kampanii zohydzania organizacji, np. w sprawie ataków medialnych na Fundację Rzecznik Praw Rodziców; do Pani Premier Beaty Szydło w sprawie fizycznej i słownej agresji wobec organizacji zajmujących się mniejszościami; w sprawie manipulacji “Wiadomości” wobec Amnesty International. Śledzimy to co dzieje się konkursami realizowanymi ze środków publicznych i zmienianiem prawa – m. in wypowiadaliśmy się na temat ustawy o Narodowym Instytucie Wolności, która w preambule ogranicza dostęp do środków publicznych do wybranych organizacji – deklarując zakres wartości węższy niż w Konstytucji. Niepokoimy się coraz mniejszym wpływem na stanowione prawo. A był on i tak niewielki. Raporty w tej sprawie przygotowuje Obywatelskie Forum Legislacji. Ostatnio sami doświadczyliśmy próby zastraszanie, która została zgłoszona na policję.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. uważny

    “utrudnianie dostępu do pieniędzy;” Utrudniania dostępu do informacji Agencja nie dostrzegła ? Może dlatego że informacje źrodlowe nie mają dla społeczeństwa obywatelskiego większego znaczenia.

    1. Katarzyna Batko-Tołuć

      Dobry punkt. Myślę, że zawsze się patrzy na podstawie zmieniającego się prawa a nie zjawiska ogólnego. Będziemy postulować także podjęcie tematu z tego punktu wiedzenia.

      1. uważny

        Jednak RPO chyba ma nieco inny pogląd na temat raportu Agencji.
        ” Adam Bodnar‏ @Adbodnar

        Serdecznie polecam notatkę nt. raportów Freedom House, Human Rights Watch oraz Agencji Praw Podstawowych UE nt…. https://fb.me/DMda6CBf
        22:46 – 21.01.2018 “

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *