Interweniujemy! Niedopuszczalny bojkot dziennikarzy przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych

Zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w oświadczeniu z 20 lipca zapowiedział ignorowanie wszelkich prób uzyskania informacji przez dziennikarzy określonego wydawcy – Ringier Axel Springer.

Oświadczenie Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych dostępne jest na stronie PWPW.

Powodem tak ostrego wystąpienia było jedno z pytań, które dziennikarz „Newsweeka”, Michał Krzymowski, przesłał spółce w związku z możliwymi nieprawidłowościami w firmie. Dotyczyło ono chodzenia członków Zarządu PWPW SA na msze, które sami zamówili:

Dziennikarz tygodnika Newsweek p. Michał Krzymowski domaga się wskazania konkretnych osób z władz PWPW SA, które mają zwyczaj uczęszczania na poranne bądź popołudniowe msze święte. Zarząd PWPW nie znajduje merytorycznych przesłanek do prób pozyskania takiej wiedzy, nie stoi za nimi interes społeczny, nie mają też związku z profilem działalności PWPW SA. (…) ­Działalność p. Krzymowskiego odbieramy jako próbę nękania i świadomego łamania przez niego obowiązujących przepisów i zasad.

(…) Jednocześnie informujemy, że do czasu wyjaśnienia tej sprawy i wystosowania przeprosin do Zarządu PWPW SA, Spółka zawiesza współpracę z gazetami wydawanymi przez Ringier Axel Springer i będzie ignorować wszelkie próby pozyskiwania informacji przez dziennikarzy tego wydawcy. – wskazuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w wydanym oświadczeniu

Nieakceptowalna jest zapowiedź Zarządu, że nie będzie on w ogóle udzielał informacji dziennikarkom i dziennikarzom określonego wydawcy (zatem m.in. dziennikarzom i dziennikarkom) Newsweeka. Takie działanie, jako godzące w konstytucyjne prawo do informacji, budzi sprzeciw Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Nie można zapominać, że PWPW SA realizuje zadania publiczne i dysponuje majątkiem publicznym, dlatego na spółce ciąży obowiązek udzielania informacji publicznej na zasadach ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Znaczenie prawa do informacji dla dziennikarzy

O tym, jak ważne dla dziennikarzy i ich pracy jest prawo do informacji, mówi Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 13 września 2000 roku (sygn. akt SK 4/00):

(…) norma art. 61 ust. 1 stanowiąca, że “obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne (…)” przyznaje obywatelowi prawo do uzyskiwania informacji, a więc także do bycia informowanym. Charakter tego prawa dowodzi, że najpełniejsza jego realizacja następuje za pośrednictwem środków masowego przekazu, w tym oczywiście prasy.

Prawo do informacji publicznej służy nie tylko obywatelom, ale też prasie, bowiem stanowi ono istotne narzędzie, dzięki któremu media mogą kontrolować działania władz publicznych, a o wynikach tej kontroli rzetelnie informować obywateli, a także weryfikować otrzymanie doniesienia u źródła. Bez sprawnie działających mechanizmów dostępu prasy do informacji niemożliwy jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego – nie można więc przecenić znaczenia, jakie prawo do informacja ma dla prasy, a w konsekwencji dla ogółu obywateli.

Wystąpienie SOWP do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska wystąpiła do Zarządu PWPW SA, zwracając się o odstąpienie od bojkotu. Treść wystąpienia dostępna jest tutaj.

Wcześniejsza interwencja – u Marszałka Sejmu

W poprzedniej interwencji Stowarzyszenia zwracaliśmy uwagę Marszałka Sejmu na działania posła Stanisława Piotrowicza, usiłującego ograniczać jawność posiedzeń Komisji Sprawiedliwości. Sprawę opisaliśmy w artykule pt. Posiedzenie komisji sejmowej bez kamer?. Dotychczas Marszałek nie odpowiedział na nasze pismo i wobec tego wysyłamy kolejne.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *