Wolontariusze w organizacji są bardzo potrzebni

Z okazji dzisiejszego spotkania z wolontariuszami i wolontariuszkami wspierającymi nasze działania prawne postanowiliśmy pokazać Wam, jak ważną rolę pełnią w naszej pracy. Dzięki nim jesteśmy w stanie sprawniej pomagać i promować ideę państwa otwartego na obywateli. Bardzo dziękujemy!

volunteer-1326758

 

Wolontariusze i wolontariuszki w organizacji są bardzo potrzebni. Nie tylko pomagają przekopać się przez tony korespondencji i dokumentów, ale potrafią spojrzeć z innej strony na wiele problemów, z którymi borykamy się na co dzień i zaproponować rozwiązania, na które nikt z nas by nie wpadł. Są też świetnymi ambasadorami naszych działań i wartości. Oddają nam swój czas, a my dzielimy się z nimi swoją wiedza i doświadczeniem. Taka współpraca wymaga wiele uwagi od obydwu stron. Nasze Stowarzyszenie cały czas uczy się, jak najlepiej wykorzystać zapał ludzi do tego typu pomocy, a jednocześnie jak sprawić, aby dowiedzieli się u nas jak najwięcej i po prostu miło wspominali spędzony z nami czas.

Kiedy do zespołu dołącza nowy wolontariusz czy wolontariuszka, w pierwszej kolejności staramy się przekazać mu wiedzę umożliwiającą wykonywanie zadania, w którym chce nam pomóc. Jednak na tym nie poprzestajemy, staramy się, aby jak najwięcej dowiedział się o misji naszej organizacji, o wartościach związanych z prawami człowieka, które są dla nas ważne. Jeśli ktoś do nas trafia, bo chce nauczyć się procedury dostępu do informacji i pisania pism sądowych, to opowiadamy mu też o kontroli obywatelskiej, o funkcjonowaniu organizacji pozarządowych, w tym organizacji strażniczych, zapraszamy na debaty. Chcemy, aby zysk ze współpracy z nami był wielowymiarowy i żeby wolontariusze stawali się naszymi ambasadorami w swoich środowiskach.

Studenci i studentki

Nasi wolontariusze to przede wszystkim studenci i studentki – najczęściej prawa i administracji. Jest nam bardzo miło, kiedy dołączają do nas również osoby pracujące na pełny etat, a mimo to chcące choć w drobnym aspekcie wesprzeć nasze działania. Dla każdego staramy się znaleźć zadanie odpowiadające jego możliwościom. Współpracujemy z osobami przychodzącymi do naszych biur w Warszawie i Szczecinie, ale również zdalnie. Prowadzimy też praktyki. Zależy nam, żeby pracować z każdą z osób minimum kilka miesięcy. Wtedy możemy przekazać odpowiednią ilość wiedzy i może być ona wykorzystana i utrwalona podczas wolontariatu. Zdarza się, że nasi wolontariusze zostają z nami na dłużej – tak jak Mateusz i Paula, którzy przez ponad rok byli naszymi wolontariuszami, a teraz pracują z nami na stałe już jako współpracownicy.

Najczęściej otrzymujemy pomoc w naszej pracy prawnej – przy pisaniu pism sądowych. W ostatnim czasie też znacząco wzrosła liczba publikowanych na stronach Sieci artykułów i to właśnie za sprawą wolontariuszy. Opisują oni problemy prawne związane z dostępem do informacji publicznej, ale także proponują własne tematy, na przykład już niedługo na naszej stronie ukaże się artykuł o tym, jak prawo do informacji funkcjonuje w Japonii. Dzięki pomocy wolontariuszy i wolontariuszek możemy częściej tłumaczyć nasze teksty na angielski, analizować zebrane dane, rozwijać narzędzia informatyczne, aktualizować bazy danych, archiwizować dokumenty – słowem pracować sprawniej i skuteczniej szerzyć ideę przejrzystego państwa.

Dziękujemy!

W tej chwili współpracujemy z 21 osobami. To dla nas ogromne wyzwanie i zmiana, ponieważ przez cały zeszły rok pomagało nam w sumie 31 wolontariuszy i wolontariuszek. W naszym Stowarzyszeniu są osoby, których zadaniem jest opieka nad zespołem wolontariuszy, ale tak naprawdę angażujemy się w to zadanie wszyscy. To duża przyjemność pracować z coraz to nowymi osobami, które utwierdzają nas w przekonaniu, że to, co robimy, jest ważne. To też duża odpowiedzialność i cały czas uczymy się, jak zarządzać tak dużym zespołem, być w stałym kontakcie. A wciąż spływają nowe zgłoszenia. Mamy nadzieję, że to się nie zmieni, bo bez wolontariuszy wiele tematów nie bylibyśmy w stanie poruszyć, o wielu sprawach napisać. Dziękujemy Wam z całego serca!

wolo

.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *