W Toruniu i Bydgoszczy o jawności

Odwiedzamy polskie uczelnie, aby mówić o jawności i zainteresować nią kolejne osoby. W piątek 4 grudnia 2015 r. byliśmy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a 10 grudnia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Wizytę w Toruniu rozpoczęliśmy o poranku od spotkania ze studentkami i studentami oraz kadrą naukową UMK, które przybrało formę trzygodzinnych warsztatów z dostępu do informacji publicznej. Prowadził je Szymon Osowski, który o warsztatach i prawie do informacji wspomniał w wypowiedzi dla Polskiego Radia PiK.

warsztaty (3) warsztaty (4) warsztaty (7)Zdjęcie z dziennikarką

Zob. Warsztaty Sieci Obywatelskiej Watchdog w Toruniu

Po południu Szymon wraz z Bartoszem Wilkiem podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Bezpłatna pomoc prawna” wygłosili referat pt. „Rola dostępności orzecznictwa sądowego w edukacji prawnej”. Powiedzieli m.in. o tym, że odkąd w dość prosty sposób można znaleźć w internecie wszystkie orzeczenia sądów administracyjnych (w tym orzeczenia dotyczące spraw o dostęp do informacji publicznej), osoby korzystające z prawa do informacji zaczęły się zwracać do Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska o pomoc w kwestiach bardziej szczegółowych i problematycznych. Odpowiedzi na podstawowe pytania odnajdują bowiem w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych.

konferencja

W drugiej części wystąpienia przedstawili System Analizy Orzeczeń Sądowych – ideę przyświecającą jego stworzeniu, cel oraz zasady funkcjonowania. W systemie chodzi bowiem nie tylko o dostępność orzeczeń – zarówno sądów powszechnych, jak i administracyjnych – ale także o powiązanie ich z aktami prawnymi i m.in. dokumentami z prac legislacyjnych. Wszystko to jest wspomagane przez tzw. wyszukiwanie kontekstowe, które pozwoli wyszukać wśród treści zamieszczonych w SAOS interesujące treści. Funkcjonowanie tego systemu ma na celu zwiększenie świadomości prawnej społeczeństwa, a tym samym ułatwienie korzystania z przysługujących im praw.

saosStrona internetowa Systemu Analizy Orzeczeń Sądowych https://www.saos.org.pl/

W czwartek 10 grudnia 2015 r. Szymon Osowski i Bartosz Wilk byli z kolei na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Odbyło się tam dwugodzinne spotkanie dla studentów i studentek poświęcone prawu do informacji publicznej.

bydg one

Jeżeli chcecie, abyśmy przyjechali także na Waszą uczelnie, prosimy o kontakt: bartosz.wilk@siecobywatelska.pl

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *