Trybunał Konstytucyjny nie zajął się ustawą o dostępnie do informacji publiczne

Trybunał Konstytucyjny nie rozpoznał dziś wniosku I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej ws. zbadania zgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Sprawę odroczono, ponieważ przedstawiciele Sejmu RP nie mogli się dziś stawić Trybunale Konstytucyjnym ze względu na posiedzenie Sejmu RP i głosowania.

Przeciwko wniesieniu sprawy do TK protestowały w marcu organizacje społeczne. Sprawa, wyznaczona pierwotnie na 17 listopada została przeniesiona na 15 grudnia po wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich. Pierwszy termin sprawy został wyznaczony zaskakująco szybko i bez zachowania 30 dni na doręczenie uczestnikom postępowania zawiadomienia o terminie. W drugim terminie na sali posiedzeń nie pojawili się natomiast przedstawiciele Sejmu, który jest jednym z uczestników postępowania. Z tego względu Trybunał zdecydował o odroczeniu sprawy, nie podając nowego terminu posiedzenia.

Dziękujemy wszystkim osobom zgromadzonym dziś pod budynkiem Trybunału Konstytucyjnego, jak i osobom obserwującym dzisiejsze wydarzenia online.  Będziemy Was informować o tym co dalej.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *