Przedstawiamy ekspertyzę przygotowaną przez Katarzynę Batko-Tołuć oraz Krzysztofa Izdebskiego ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich na temat organizacji strażniczych w Polsce. Raport przygotowany został w ramach Programu Prawa i Instytucji Demokratycznych Instytutu Spraw Publicznych.
Organizacje strażnicze w Polsce stanowią niewielkie, ale bardzo kompetentne i otwarte na nowe doświadczenia środowisko. W ramach tej grupy borykają się z różnymi problemami, w zależności od poziomu, na jakim działają (centralny lub lokalny), oraz od tego, czy próbują wpływać na stanowienie prawa, czy też na jego realizację.
W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił przełom jakościowy w środowisku strażniczym – osiągnięto poziom doświadczeń, który pozwala na przyspieszenie procesu uczenia się nowych zainteresowanych kandydatów, pokazuje, jakie cele można osiągać dzięki działaniom strażniczym i prowadzi do wykształcenia się środowiska.
Ten szybki rozwój może być wyhamowany przez zbliżające się problemy finansowe. Jednocześnie wciąż jeszcze jest dobry moment, aby przemyśleć strategię radzenia sobie z nowymi wyzwaniami. Dyskusja i poszukiwanie rozwiązań w tej sprawie rozpoczęły się już w 2011 roku. W interesie organizacji strażniczych leży poważne potraktowanie tego problemu i podjęcie prób jego przezwyciężenia.
Dokument można znaleźć pod poniższym linkiem.
http://www.isp.org.pl/uploads/pdf/1444484346.pdf
INSTYTUT SPRAW PUBLICZNYCH
Program Prawa i Instytucji Demokratycznych
Raport powstał w ramach projektu European Integrity Systems współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Przeciwdziałania i Zwalczania Przestępczości, Komisja Europejska – Dyrekcja Generalna do
spraw Stosunków Wewnętrznych.
Publikacja współfinansowana przez Fundację im. Friedricha Eberta
Partnerem projektu jest Transparency International.
Artykuł ze strony Portalu Organizacji Strażniczych – www.watchdog.org.pl
Komentarze