SLD udostępnia dane z kont i raport kasowy

17 czerwca wysłaliśmy do 9 partii politycznych wniosek o informację publiczną dotyczący ich finansowania. Prawo i Sprawiedliwość uznało, że nasze pytania nie dotyczą informacji publicznej, Platforma Obywatelska tylko część pytań zakwalifikowała jako informację publiczną, jedna partia nie odpowiedziała w ogóle, pięć przedłużyło termin odpowiedzi, dwie odpowiedziały. To Partia Zieloni, o której już pisaliśmy i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Nasz wniosek zawierał następujące pytania:

Na podstawie art. 61 ust. 1 i art. 11 Konstytucji RP w zw. z art. 4 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska zwraca się z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w postaci:

 1. historii rachunków bankowych partii od 1 stycznia 2019 r. do 31 maja 2019 r. w formie przeszukiwalnej,
 2. informacji o tym, czy w powyższym okresie miały miejsce wydatki lub wpływy do kasy partii, a jeśli tak – informacji o tym, w jakiej kwocie i od kogo/na czyją rzecz.

Kto odpowiedział, kto przedłużył?

 • Sojusz Lewicy Demokratycznej – przedłużono termin odpowiedzi o dwa dni, odpowiedziano 03.07.2019.
 • Zieloni – odpowiedziano dwa dni po terminie, 03.07.2019.
 • Prawo i Sprawiedliwość – wniosek nie dotyczy informacji publicznej.
 • Platforma Obywatelska RP – odpowiedź po terminie – 09.07.2019 – udostępniono kopie faktur, historia rachunku bankowego zdaniem partii nie stanowi informacji publicznej.
 • Nowoczesna – przedłużono termin odpowiedzi do 17 sierpnia 2019 roku.
 • Polskie Stronnictwo Ludowe – przedłużono termin odpowiedzi do 17 sierpnia 2019 roku.
 • Partia Razem- przedłużono termin odpowiedzi do 17 sierpnia 2019 roku.
 • Twój Ruch – odpowiedziano jedynie, że wniosek został przekazany do Skarbnika, nie przedłużono terminu odpowiedzi.
 • Unia Pracy – brak odpowiedzi.

Wprawdzie Partia Zieloni odpowiedziała na nasz wniosek jako pierwsza, jednak zrobiła to dwa dni po terminie, nie informując nas po jego przedłużeniu. SLD przedłużyło termin odpowiedzi o dwa dni i przesłało wnioskowane dane kilka godzin po Partii Zieloni. Otrzymaliśmy wówczas trzy pliki w formacie arkusza kalkulacyjnego: historię rachunku statutowego, historię rachunku związanego z subwencją oraz dane dotyczące kasy.

5 lipca 2019 r. omyłkowo poinformowaliśmy na TT, że Partia Zieloni udostępniła nam jako pierwsza i jedyna wnioskowane informacje. Tymczasem Sojusz Lewicy Demokratycznej również udostępnił nam wnioskowane dane, co umknęło naszej uwadze. Przepraszamy za pomyłkę i gratulujemy SLD szybkości udostępnienia informacji.

Warto zwrócić uwagę na dyskusję, jaka wywiązała się na Twitterze, a dotyczyła udostępnionych przez Partię Zielonych informacji o osobach wpłacających składki. Akurat w danych SLD te informacje zostały wyłączone z jawności. Poniżej publikujemy kilka wpisów.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

 1. scorpiano11

  Jak patrzę na te wpisy z TT to mnie krew zalewa że ktoś powołuje się na RODO a nie ma pojęcia o czym jest… ono ma zwalczać nieuczciwe bo nie uprawione użycie danych (szczególnie względem wypracowania na nich dochdu) a nie zakaz udostepnienia, dlatego Partia Zieloni może w zgodzie z RODO udostępniać dane – zwłaszcza te podstawowe jak nazwa, ale biada temu kto zamierzałby je z tego źródła pozyskać do przetwarzania – zwłaszcza komercyjnego.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *