Rosja – strach władzy przed jawnością i wolnością słowa?

Rosyjska organizacja Komanda 29, której działaczem jest m.in. Ivan Pavlov, właśnie zamyka działalność i ostrzega swoich zwolenników. Na kanale telegramowym – „Kanał Psa Pavlova”, opublikował oświadczenie.

Dla nas jest wstrząsające. Jest to opowieść o tym, co wolnym ludziom robi władza. Gdy się boi? Dla sadystycznej przyjemności? Z arogancji? I jak przygotowuje się ramy prawne dla prześladowań. Żeby udawać, że chodzi tylko o wypełnianie prawa. Gdy władza ma ochotę mieć jakąś wymówkę. Jedyne, co możemy zrobić, to upowszechnić oświadczenie. Niech jak najwięcej osób się dowie. Przypiski w nawiasach są nasze.

W piątek [16 lipca 2021] Roskomnadzor [Federalny Urząd Nadzoru nad Komunikacją, Technologiami Informacyjnymi i Mediami] na wniosek Prokuratury Generalnej zablokował stronę internetową Komandy 29. Z zawiadomienia wynika, że Prokuratura Generalna identyfikuje Komandę 29 jako organizacją pozarządową Společnost Svobody Informace z.s. zarejestrowaną w Republice Czeskiej, umieszczoną na liście organizacji niepożądanych [więcej o organizacjach niepożądanych].

Nie zgadzamy się z tym. Wnioski Prokuratury Generalnej są sprzeczne z faktami i prawem, są arbitralne i naciągane. Komanda 29 nie ma związku z czeską organizacją pozarządową. Prawnicy będą kwestionować tę identyfikację, ale w tej chwili nie możemy ignorować stanowiska tych, którzy dysponują aparatem przemocy.

Kolejnym krokiem w ataku na nas mogłyby być postępowania karne zarówno członków Komandy 29, jak i naszych zwolenników: wszystkich, którzy nas wspierali, współpracowali z nami, uczestniczyli w projektach humanitarnych i medialnych. Niestety zmiany w Kodeksie Karnym, które weszły w życie w lipcu br., pozwalają na taki rozwój wydarzeń.

W tych okolicznościach kontynuacja działań Komandy 29 stanowi bezpośrednie i wyraźne zagrożenie dla bezpieczeństwa dużej liczby osób, a tego ryzyka nie możemy ignorować. Podejmujemy trudną decyzję o zakończeniu działalności Komandy 29. Prawnicy i adwokaci będą kontynuować pracę w sprawach swoich klientów wyłącznie we własnym imieniu, jeśli klienci nie odmówią tej pomocy w obecnej sytuacji.

Zamykamy wszystkie projekty medialne Komandy 29 i usuwamy archiwum: wszystkie (!) teksty, notatki, reportaże, raporty, śledztwa, wyjaśnienia i porady prawne, historie więźniów politycznych, dokumenty sądowe, wywiady, podcasty, projekt literacki, wpisy na portalach społecznościowych – istnienie tych treści w Internecie może zostać zakwalifikowane jako „dystrybucja materiałów od niepożądanej organizacji” – zgodnie z tą samą logiką, która została użyta do zablokowania naszej witryny.

Wszystkim, którzy udostępniali treści Komandy 29, zalecamy usunięcie bezpośrednich linków i udostępnień. Resorty siłowe mogą je uznać za udział w działaniach niepożądanej organizacji. Jednocześnie nie jest niebezpieczne wzmiankowanie o Komandzie 29 lub posty odnoszące się do tego, co się dzieje. Jeśli chcesz się wypowiedzieć, masz do tego pełne prawo.         

Subskrypcje płatności cyklicznych również zostaną anulowane. Z pomocą miliona rubli, które zebraliśmy od zwolenników, uzupełniliśmy sprzęt IT skonfiskowany podczas rewizji, kompensując straty działaczom Komandy 29. Rozliczenie ogłosi Ivan Pavlov na swoim kanale telegramu. Zapraszamy do subskrypcji, jeśli jeszcze nie jesteś zapisany – od teraz jest to jedyna platforma dostępna dla zwolenników Komandy 29.

Trwają prześladowania samego Ivana Pavlova. W jego sprawie toczy się sprawa karna. Kolejny proces odbędzie się 19 lipca. Możesz okazać solidarność z Ivanem Pawłowem i byłymi członkami Komandy 29, podpisując petycję na Change.org.

W sierpniu mieliśmy świętować 7 lat działalności. To była ciekawa praca. To był świetny zespół. Wasze wsparcie było niesamowite. Musimy patrzeć w przyszłość. Wszystko będzie dobrze.

I jeszcze informacje o sprawie Ivana Pavlova

19 lipca o godz. 11.00 moskiewski sąd miejski rozpatrzy odwołania od decyzji Sądu Okręgowego Basmanny w Moskwie, na mocy której prawnikowi – Ivanowi Pavlovowi – zakazano m.in. używać internetu i wszelkich środków komunikacji. To zaś oznacza, że ​​nie można w pełni prowadzić praktyki adwokackiej.

EDIT: Apelacja została rozpatrzona negatywnie i adwokat nadal nie będzie mógł korzystać z możliwości porozumienia się z kimkolwiek.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *