Rewolucja w przemyśle demokratycznym

20 października 2009 roku działania Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (Sieć Obywatelska Watchdog Polska) zostały docenione przez międzynarodową organizację Ashoka. Prezeska Zarządu – Katarzyna Batko-Tołuć otrzymała Społecznego Nobla za działanie na rzecz zmniejszania dystansu dzielącego władzę od obywateli.

Społeczne Noble przyznaje co roku międzynarodowa organizacja Ashoka, która wyszukuje i zrzesza przedsiębiorców społecznych. Jak mówi Bill Drayton, założyciel tej organizacji: Przedsiębiorcom społecznym nie chodzi o to by dawać rybę, albo wędkę. Im zależy na rewolucji w przemyśle rybołówczym. Celami rewolucji dokonywanej przez SLLGO jest doprowadzenie do odpowiedzialności i rozliczalności władzy, a  także jej podatności na kontrolę społeczną. Do realizacji tak założonych celów konieczny jest powszechny dostęp do pełnej i aktualnej informacji o jej działalności. Robimy zatem rewolucję w przemyśle demokratycznym, w jednym z kluczowych obszarów warunkujących faktyczne wypełniania się idei tego systemu.

Realizacja działań odbywa się wielotorowo. Przede wszystkim istotne jest aby obywatele znali swoje prawa wobec administracji – zwłaszcza w zakresie dostępu do informacji – dlatego istotne są szkolenia, promocja, poradnictwo oraz szukanie wszelkich sposobów na dotarcie do świadomości mieszkańców. Konieczne jest także prowadzenie społecznego nadzoru nad działaniami władz służącego sprawdzaniu czy przestrzegane jest prawo. Jako, że strażnicy nieustająco potrzebują rozwijać swoją wiedzę i umiejętności – istotnym elementem realizacji rewolucji jest wspieranie ich rozwoju. W końcu, istotne jest także oddziaływanie na świadomość samych urzędników i decydentów, pokazywanie im potrzeb społecznych i korzyści płynących z otwartości urzędów.

To właśnie tak określone cele działania oraz sposoby na ich realizację, a także dotychczasowe działania Stowarzyszenia doprowadziły do tego, iż Katarzyna Batko-Tołuć została członkinią Ashoki. Ashoka wyróżnia osoby, które wprowadzają systemowe zmiany społeczne, a ich działania spełniają pięć kryteriów, którymi są: Nowa idea, Kreatywność, Przedsiębiorczość, Zasięg oddziaływania i Etyka. Droga to otrzymania nagrody wymagała wielomiesięcznej pracy i analizy tego co robi Stowarzyszenie, ocenienia jego efektywności (to było najtrudniejsze!) i określenia co jeszcze trzeba by zrobić, aby zbliżyć się do realizacji założonych celów.

Obiecaliśmy rewolucję w relacji władza-obywatele. Od kilku lat ciężko pracujemy nad jej wprowadzeniem. Wciąż istnieje ogromna potrzeba większej skuteczności, kompetencji i umiejętności komunikowania co jest ważne. Dlatego to wyjątkowe wyróżnienie to w rzeczywistości ogromne zobowiązanie. Uznano, że jesteśmy zdolni osiągnąć nasze cele. Musimy włożyć jeszcze więcej wysiłku w ich realizację..

Linki do informacji związanych ze Społecznym Noblem dla Katarzyny Batko-Tołuć
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/488950.html
http://polskieradioeuro.pl/Audycja.aspx?id=20614

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *