10 lipca 2023 roku, spotykamy się w Ministerstwie Finansów z Departamentem Prawnym. Zostaliśmy zaproszeni – niestety na ostatnią chwilę – by powiedzieć co mogłoby usprawnić wdrożenie dobrego rejestru umów.
O taki wkład z naszej strony ubiegaliśmy się od dawna. Nasz list wysłaliśmy pod koniec 2021 roku. Niestety, spotkanie możliwe jest dopiero dziś.
Na spotkaniu chcemy zasygnalizować dwie ważne kwestie do poprawy. Dotyczą one spraw technicznych – związanych z jakością danych, które będą wprowadzane do rejestru oraz spraw prawnych. Chodzi o przepisy, które mogą budzić wątpliwości interpretacyjne.
Uważamy, że o dobry centralny rejestr umów warto walczyć. To epokowa zmiana na rzecz przejrzystości. Obecna w innych krajach regionu, np. w Słowacji (dostępny pod adresem https://www.crz.gov.sk/) i w Czechach (dostępny pod adresem https://smlouvy.gov.cz/). Realizowane są także międzynarodowe inicjatywy zmierzające do takich publikacji, a nawet ujednolicenia ich technicznego formatu, aby zapewnić ich skuteczną, międzynarodową analizę.
To szansa na efektywne sprawdzanie, czy władze publiczne nie wykorzystują pieniędzy publicznych w kampaniach wyborczych lub do tropienia działań korupcyjnych. Kto wszak ma większy interes, wiedzę i zasoby niż konkurencja, która jest nieuczciwie pomijana w zleceniach publicznych? Odpowiedniej jakości ogólnodostępne dane o umowach to także możliwość dokonywania porównań i analiz, zmniejszania kosztów administracji i jej wydatków. Takie dane mają także ogromny potencjał w budowaniu pewności obrotu gospodarczego, umożliwiająca wsparcie w ocenie wiarygodności kontrahenta. Użytek z nich zrobią też naukowcy, którzy będą mogli skuteczniej badać jak zmieniają się faktyczne priorytety publiczne.
Dlatego staramy się angażować w każdą inicjatywę w tym zakresie.
Komentarze