Premier był w delegacji, czy ,,walczył o reelekcję prezydenta”?

Podczas kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, Premier Mateusz Morawiecki zaangażował się w duży objazd po kraju. Wspierał Prezydenta Dudę w czasie swojego urlopu czy był w delegacji w ramach pełnienia obowiązków premiera?

premier był w delegacji czy walczył o reelekcję prezydenta?

Materiał ze strony TVP INFO ,,200 spotkań premiera w walce o reelekcję prezydenta”

Premier spotyka się z mieszkańcami

W media społecznościowych Premiera Mateusza Morawieckiego, w trakcie tegorocznej kampanii prezydenckiej, mogliśmy oglądać po kilka dziennie zdjęć z kolejnych miast, niczym pocztówek, okraszonych opisami typu:

W Piotrkowie nakręcono wiele świetnych polskich filmów, w tym „Vabank”. Te wybory mają najwyższą stawkę, a w życiu trzeba rozsądnie podejmować decyzje. Lepiej postawić na sprawdzoną kartę – na prezydenta @AndrzejDuda niż głosować za wojną polityczną, obłudą PO i R. Trzaskowskiego. (Twitt z 8 lipca 2020 r.),

Wybór Prezydenta @AndrzejDuda to krok dalej ścieżką, którą idziemy. To krok w kierunku niższych podatków, w kierunku zmian, które nie tylko są wsparciem dla Polaków, ale mogą być drogą, dzięki której Polska buduje swoją przyszłość. Dziękuję za spotkanie w Więcborku!” (Twitt z 6 lipca)

Moc, którą zobaczyłem w Chełmnie musi się przełożyć na wielkie rzeczy! Mam przekonanie, że siła naszych głosów i naszej pracy w kampanii przełoży się na zwycięstwo Prezydenta @AndrzejDuda. Wspólnie wygramy, wygra #DUDA2020! (Twitt z 6 lipca)

Spotkania z Wami, na których widzę taką wiarę, energię i zapał utwierdzają mnie w tym, że zwycięży najlepszy kandydat @AndrzejDuda! Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w tę kampanię. #DUDA2020 (Twitt z 26 czerwca)

Na zdjęciach w postach widać było zazwyczaj spotkania z ludźmi na wiecach, przemawiającego Premiera Mateusza Morawieckiego, transparenty z napisami ,,DUDA 2020″ oraz uściski dłoni z lokalnymi włodarzami.
,,Aktywność premiera jest momentami na nadludzkim poziomie”
Uznanie dla działalności Mateusza Morawieckiego wyrażał wiceminister cyfryzacji, Adam Andruszkiewicz:
 
Aktywność premiera jest momentami na nadludzkim poziomie. Sam ostatnio jeździłem z szefem rządu po województwie podlaskim. Dzień zaczął się o godz. 8, a skończył o godz. 22. W tym czasie doszło do 13 otwartych spotkań. Jednocześnie premier rozmawiał m.in. z premierem Szwecji i kanclerz Merkel.
TVP również podkreślała skalę zaangażowania premiera, materiał TVP Info pt. ,,200 spotkań premiera w walce o reelekcję prezydenta”  wskazywał jeden cel podróży Mateusza Morawieckiego: ,,Ponad 200 spotkań z Polakami i konferencji w ciągu ostatnich dwóch miesięcy – m.in. w taki sposób premier Mateusz Morawiecki wspierał Andrzeja Dudę w walce o reelekcję.”
Pytamy
Chcąc dowiedzieć się więcej o tych wyjazdach, 15 lipca 2020 r. zawnioskowaliśmy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o udostępnienie informacji dotyczących:

1. spisu delegacji (wyjazdów) z udziałem Prezesa Rady Ministrów w następujących zakresach czasowych:
a) od 1 czerwca do 10 lipca 2018 r.;
b) od 1 czerwca do 10 lipca 2019 r.;
c) od 1 czerwca do 10 lipca 2020 r.;
2. zbiorczego kosztu ww. wizyt we wskazanych adresach;
3. czy w 2020 r. Prezes Rady Ministrów korzystał z urlopu, a jeśli tak, to w jakich datach.

Zapytaliśmy o delegacje z 1 czerwca – 10 lipca również w poprzednich latach sprawowania urzędu przez Mateusza Morawieckiego, by można było porównać, czy w tym roku wyjazdów było ich mniej lub więcej.

Częściową odpowiedź otrzymaliśmy 23 lipca:

ze względu na obszerność pytań 1 i 2 termin udzielenia odpowiedzi – zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej – ulegnie wydłużeniu. Informacja ta zostanie udostępniona w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia przedmiotowego wniosku, czyli nie później niż 15 września br.

Co do pytania o urlop, dowiedzieliśmy się: ,,Prezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki nie korzystał w 2020 r. z urlopu wypoczynkowego.”

O tym, że Mateusz Morawiecki nie brał urlopu na objazd po kraju, mówił też wcześniej rzecznik rządu, Piotr Müller.

Premier wykonuje przede wszystkim obowiązki służbowe, a nie kampanijne i dlatego nie brał urlopu. Ludzie odbierają to jako kampanię, ale on walczy z kryzysem.

Cytat za Interia.

Pozostaje nam czekać, czego dowiemy się w odpowiedzi na nasze pytania dotyczące delegacji i ich kosztów. 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.