Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Centrum Stosunków Międzynarodowych zapraszają na spotkanie online poświęcone koncepcji prawa do prawdy, które odbędzie się 29 marca o godz. 13:00.
Słowo „prawda” brzmi naiwnie. Tylko dzieci mają tę cudowną zdolność wiary, że prawda istnieje i zawsze zwycięży. Wraz z nabieraniem doświadczenia życiowego, słowo to zaczyna nam się wydawać coraz bardziej niejednoznaczne, nieostre i niepewne. Prawda bywa wypaczana, ukrywana, zatajana, ignorowana i pomijana. Życie zaś uczy nas, że ci, którzy nie mówią prawdy latami, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. Ba, unikanie prawdy pomaga im rozkwitać, manipulować innymi, osiągać cele.
Czytacie to i jesteście sfrustrowani? Czujecie podobnie? A może się zezłościliście i chcecie coś zrobić?
Jest pewien pomysł. Opowiemy o nim podczas live’a 29 marca 2022 roku, o godzinie 13.00. Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy. Transmisja spotkania na profilu na Facebooku i kanale Youtube Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Do czego Was zapraszamy?
Na początek do rozmowy o podejściu do życia społecznego, czyli tego, które prowadzimy wspólnie z Wami, z naszymi i Waszymi sąsiadami, w gminie, w państwie. My, w Watchdogu, często rozmawiamy o tym, jak nam ciężko zdobyć prawdziwą informację od władzy. Wkurzamy się, że w ogóle trzeba ją „wydobywać”. Czytamy tysiące wykrętnych odpowiedzi urzędów. Potem bawimy się w ping – ponga w sądach – bo ci, który ukrywają prawdę, wykorzystują procedury do przedłużania ujawnienia prawdy. Coraz bardziej czujemy, że coś z tymi stosunkami władzy jest nie tak. Niby w Konstytucji czytamy o Narodzie, który sprawuje władzę (art. 4), ale w życiu widzimy, jak trudno Narodowi dotrzeć do prawdy. Na hasło, że trzeba walczyć o prawdę, reagujemy rozgoryczeniem. Ale to wcale nie koniec przeszkód. To, że władza uważa, że tak można, to problem kultury politycznej, która gdy jest niska, zniszczy każde dobre prawo. A tę kulturę tworzymy my wszyscy. Im bardziej my, obywatele, jesteśmy obojętni, tym bardziej władza się deprawuje. Im bardziej władza się deprawuje, tym bardziej my się wycofujemy.
Czy można to tak zostawić? A co, jeśli kłamca, niekontrolowany, pójdzie jeszcze dalej? Co, jeśli nie zostanie na czas zatrzymany? Co zatajanie prawdy robi z kłamcą? Kogo kłamca oszukuje? Co dzieje się z emocjami, z postrzeganiem świata? Aktualne wydarzenia na świecie uświadamiają nam, że bierność lub akceptacja kłamstwa niosą zniszczenie.
Zróbmy coś z tym
Przywróćmy standardy w życiu publicznym. Przypomnijmy sobie swoją dziecięcą naiwność. Poszukajmy rozwiązań. O idei, która mogłaby nas prowadzić, porozmawiamy właśnie podczas live’u. Przedstawimy Wam koncepcję „prawa do prawdy”.
Spotkanie organizujemy we współpracy z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Poprowadzi je prezeska organizacji dr Małgorzata Bonikowska, w dyskusji udział wezmą:
- Dorota Minta psycholożka i psychoterapeutka
- prof. Adam Bodnar, który przede wszystkim jest obrońcą i promotorem praw człowieka
- Katarzyna Batko-Tołuć, członkini zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska
Zapraszamy na stronę wydarzenia: Prawo do prawdy – przywróćmy standardy w życiu publicznym!
Prawda ZAWSZE jest informacją.
Kłamstwo ZAWSZE jest łajdactwem uprawianym na informacji.
Informacja ZAWSZE jest pierwotna.
Prawda ZAWSZE jest wynikiem (zbiorem), posiadanych pełnych, obiektywnych informacji.