Postulaty do zmian w samorządach – chcemy jawności, zabezpieczeń przed konfliktem interesów i niezależności radnych

Dziękujemy Wam serdecznie za przesłanie propozycji i podpisów pod postulatami zmian w prawie samorządowym. Pozwoliło to zobaczyć jak wiele informacji jest Wam potrzebnych – a nie znajdujecie ich w Biuletynach Informacji Publicznej. Wskazywaliście także, gdzie samorząd nie działa. Pod propozycją wspólną, podpisało się prawie 300 osób z około 150 miejsc w Polsce.

Postulaty dotyczyły głównie większej kontroli obywateli nad wydatkami samorządów poprzez publikowanie konkretnych, zrozumiałych informacji o tym, jak wydawane są wspólne pieniądze. Ponadto zaproponowaliśmy aktywne informowanie o tym, jak zarządzane są nasze urzędy – jak wygląda ich szczegółowa struktura, nabory pracowników, podejmowane decyzje, konkretne zadania szefów i ich priorytety wyrażające się w podejmowanych działaniach oraz kontrola nad finansami. Interesowało nas także zwiększenie wiedzy o tym, jak ze swoich zadań wywiązują się radni. Sięgnęliśmy także wcześniej – do jawności w kampanii wyborczej. Nasze wspólne postulaty układają się zatem w logiczny ciąg potrzeb mieszkańców i znacznie „uszczelniają” system.

Teraz sprawą zajmie się „zespół ds. analizy propozycji zmian prawa samorządowego”. O jego istnieniu dowiedzieliśmy się z podpisu pod zwrotnym mailem z podziękowaniem za przeslanie propozycji. Dlatego zapytamy o jego skład, o to jak został powołany i jaki ma harmonogram działań. To pozwoli nam śledzić co dzieje się z naszymi postulatami.
Nasze pismo wspólne pismo do MAiC dostępne jest tutaj [LINK]. Podajemy tam listę osób, które podpisały postulaty. Zawiera 254 nazwiska. Przepraszamy osoby, których nie ma, choć złożyły podpis (lista była dłuższa) – nie zaznaczyliście zgody na przetwarzanie danych osobowych, więc nie możemy upubliczniać nazwisk. Tu znajduje się link do mapy z wszystkimi 150 miejscowościami (https://www.google.com/maps/d/edit?hl=pl&authuser=0&mid=zBgkxvlIwitE.khJcNO3fR6lg).

Wydrukuj

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *