Wczoraj – z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka – pisaliśmy o dostępie do informacji dla każdego. Dziś zapraszamy Was do akcji prowadzonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich – “Pomóż Głuchym”… w dostępie do informacji. Każda i każdy z nas może zrobić małe działanie, które dla kogoś może wiele znaczyć. Oto jak trzeba działać:
1. Wejdź na stronę urzędu swojej gminy.
2. Sprawdź, czy na stronie głównej znajduje się znaczek lub inny oznaczający informacje dla głuchych, np. taki
3. Kliknij Sprawdź, czy na pierwszym miejscu po kliknięciu umieszczony jest film w polskim języku migowym. Ten film powinien zawierać informacje, czym zajmuje się urząd, jakie sprawy można w nim lub w jego jednostkach załatwić, ewentualnie sposoby załatwienia takich spraw.
4. Sprawdź, czy w sali sesyjnej urzędu miasta oraz w innych miejscach publicznych, gdzie spotyka się wiele osób (ośrodek kultury, biblioteka, muzeum) są pętle indukcyjne (pętla indukcyjna to system wspomagania słuchu, który znacząco poprawia zrozumiałość mowy osobie słabosłyszącej korzystającej z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego).
5. Na koniec wejdź na www.pomozgluchym.pl Odnajdź swoją gminę i wpisz właściwe informacje. To bardzo krótka i prosta ankieta.
6. Możesz w ten sposób sprawdzić strony internetowe sąsiednich gmin, powiatu lub powiatów.
7. Przekaż znajomym informację o tym, co robisz. Zachęć ich do dołączenia do akcji. Przekaż im informacje z raportu Osoby Głuche w Polsce 2020. Wyzwania i rekomendacje
8. Jeśli zauważysz, że w Twoim środowisku nie ma narzędzi ułatwiających komunikowanie się osobom głuchym, możesz interweniować w odpowiednim urzędzie, czy też napisać do odpowiednich władz petycję obywatelską, link: przykładowy wzór petycji
Czy głusi ludzie mają problemy z czytaniem? Czemu potrzebują otrzymywać informacje na filmie (a nie w formie tekstu)?
Dla Głuchych język polski jest jak język obcy. Ich podstawowym językiem jest PJM – polski język migowy, który ma zupełnie inną konstrukcję. Żeby Głusi mogli w pełni zrozumieć przekazywane treści potrzebują dostępu do tłumacza. Najlepszym wyjściem jest zdalny dostęp do tłumacza online. Pozwala na połączenie z tłumaczem, który przetłumaczy wizytę w urzędzie lub zadzwoni do takiej JST w imieniu Głuchego obywatela.