Nasz elektroniczny system poradnictwa prawnego ma już ponad 7 lat. Wciąż staramy się go udoskonalać, a nasz zespół prawny się rozrasta.
Dane do tego zestawienia przygotowała Karolina Jankowska – koordynatorka pracy zespołu poradni prawnej.
Kiedy startowaliśmy z nasza poradnią w lipcu 2015 roku, porad udzielało 3 prawników. Teraz w jej pracę zaangażowanych jest 8 ekspertów i ekspertek. W pierwszym roku działalności w elektronicznym systemie poradnictwa zarejestrowaliśmy 316 spraw, w 2022 było ich już 1089.
W naszej poradni można uzyskać bezpłatną pomoc prawną z zakresu prawa do informacji, funduszu sołeckiego i wpływania na decyzje rządzących. Swoją sprawę można zgłosić, korzystając z formularza na stronie – https://porady.siecobywatelska.pl/ lub pisząc na adres porady@siecobywatelska.pl. Udzielamy również porad przez telefon – telefoniczny dyżur prawnika jest w każdy wtorek w godzinach 10-17 pod numerem 697 932 643.
Naszym zespołem prawnym od grudnia 2021 roku zarządza adwokatka Karolina Jankowska, która nie tylko czuwa merytorycznie nad pracą zespołu, ale też prowadzi dla niego regularne szkolenia. Na co dzień w Waszych sprawach z dostępu do informacji pomagają: Szymon Dubiel, Aleksandra Jucha, Barbara Kamińska, Adam Mikoś, Piotr Rzekiecki, Karolina Wanat. Wsparciem dla poradni są również – Paula Kłucińska i Szymon Osowski.
Poradnictwo prawne w 2022 roku
Choć w 2022 roku zarejestrowaliśmy w naszym elektronicznym systemie 1089 spraw, to w rzeczywistości było ich o wiele więcej, ponieważ klienci poradni, pisząc do nas, często zgłaszają od razu kilka oddzielnych problemów związanych z dostępem do informacji. Tak było w przypadku 60% spraw – uwzględniając te podwójne zgłoszenia, w 2022 roku zajmowaliśmy się łącznie 1740 sprawami.
W poradni prowadzono również wiele spraw z poprzedniego roku, których nie uwzględniamy w tym podsumowaniu.
Nasi prawnicy w 2022 roku pomogli 925 osobom, wymieniając z nimi 11 151 listów.
O co pytaliście?
Najczęściej zgłaszacie się do nas z problemami związanymi z funkcjonowaniem urzędów. Wasze pytania często dotyczyły również działań wójtów czy burmistrzów, ale także wymiaru sprawiedliwości, edukacji, funkcjonowania rady gminy, spółek prawa handlowego czy ochrony środowiska.
Poniżej znajdziecie wykres z 15 najczęściej pojawiającymi się w naszej poradni tematami.
O części spraw prowadzonych przez naszą poradnię prawną pisaliśmy (oczywiście za zgodą osób, które je zgłosiły) na stronie informacjapubliczna.org:
- Udział organizacji społecznej w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
- Informacja publiczna od spółki
- Czy można nie informować o obradach komisji rady gminy?
- Organ musi udostępnić informację, nawet jeśli jej nie „zatwierdził”
- ,,Nadużywanie prawa do informacji’’ w jednej z dolnośląskich gmin?
Jak pomagaliśmy
Do naszego poradni zgłaszały się zarówno osoby, którym wystarczyła niewielka podpowiedź, w jaki sposób dalej poprowadzić sprawę, jak i takie, które potrzebowały kompleksowej pomocy w postaci napisania skargi na bezczynność czy decyzję. Przygotowaliśmy projekty skarg do WSA w 174 nowych sprawach, zarejestrowanych tylko w 2022 roku, ale nasi prawnicy pracowali również nad skargami w sprawach zarejestrowanych w latach 2018 – 2021. W poprzednim roku jako organizacja społeczna przystąpiliśmy do 42 spraw klientów i klientek naszej poradni prawnej. Były to postępowania szczególnie istotne dla spraw dotyczących transparentności, w tym przede wszystkim dostępu do informacji oraz takich, w zakresie których orzecznictwo sądowe nie jest jednoznaczne.
Nie tylko poradnia prawna
Staramy się Wam pomagać nie tylko poprzez poradnię prawną. Odpowiadamy na Wasze pytania w social mediach czy komunikatorach, a nasi prawnicy konsultują i przygotowują też treści edukacyjne na stronę informacjapubliczna.org i media społecznościowe, gdzie w ubiegłym roku pojawiły się serie wpisów oznaczonych hasztagami: #prawasądoużywania, #udipdokawy, #BIPwpytaniach czy rozpoczęta w 2022, a kontynuowana w 2023 roku seria #SłowniczekPrawnyWatchdoga. Wszystkie można znaleźć na FB i Instagramie, wpisując w wyszukiwarkę odpowiednią frazę.
Działanie naszej bezpłatnej poradni prawnej finansujemy z 1,5% podatku. Dziękujemy wszystkim, którzy w 2022 roku zdecydowali się wesprzeć nas w ten sposób. Także w tym roku zachęcamy do przekazania nam 1,5% Waszego podatku – zapewnicie w ten sposób bezpłatną pomoc prawną setkom osób, które co roku zwracają się do nas z prośbą o pomoc.
> Wciąż staramy się go udoskonalać,
“Starać” to dobre określenie. Bo gdyby był on udoskonalany, to na githubie nie byłoby tyle czekających pull requestów i bezsensownych issusów. A szkoda, że tak jest – bo może dobrze utrzymywany projekt zachęciłby innych do pomocy.