Niebezpieczne pytania

Lubimy filmy akcji.  Marzy nam się  superprodukcja w amerykańskim stylu z porządnym budżetem.  Mamy już pomysł na scenariusz  –  do prawników z organizacji pozarządowej zgłaszają się ludzie z końca Polski, którzy odkrywają przekręty sołtysa.  Czy  uda im się wspólnie zmienić system na transparentny i przyjazny obywatelom? Czy starczy im odwagi? Zagrać mogliby Jennifer Lawrence, Matt Damon, Bruce Willis , Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Bogusław Linda i Robert Więckiewicz. Całość okraszona byłaby pościgami z czasem, podejrzanymi przesyłkami pocztowymi, bataliami sądowymi śledzonymi z zapartym tchem przez cały kraj, gęstą atmosferą tajemnicy, a może też wątkiem miłosnym…

Na razie kręcimy tylko niskobudżetowe produkcje np. w klimacie kina niemego, ale w wolnych chwilach piszemy scenariusz  i szukamy wsparcia w Hollywood. Zdaje nam się, że Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie też lubi filmy akcji…

Stowarzyszenia Forum Rozwoju Olsztyna zapytało tę instytucję o rejestr umów cywilnoprawnych zawartych przez spółkę począwszy od 2014 r.  Taki rejestr to istotna informacja dla obywateli, którzy mogą dowiedzieć się z niego, z kim zawierane są umowy,  na jaką kwotę, czas, co zleca instytucja i ocenić , czy są to zasadne wydatki z ich podatków. Najprościej byłoby, gdyby wszystkie  instytucje udostępniały takie rejestry w internecie, wtedy nie trzeba byłoby pytać, a dodatkowo taki jawny rejestr umów zwiększyłby zaufanie mieszkańców do władz.

Te argumenty nie zrobiły wrażenia na Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej i prawdopodobnie zmroziły atmosferę w jej siedzibie. Spółka odpowiedziała, że sama potrafi zadbać o swój wizerunek,  a informacji, o którą wnioskują  społecznicy, nie posiada  i musiałaby ją specjalnie przygotować (co jest tzw. informacją przetworzoną, wymagającą dodatkowych sił i środków)  i odmówiła jej udostępnienia.

Zawsze nas zastanawia ten argument. Czy instytucje, które odpowiadają w ten sposób, nie mają żadnego systemu porządkowania dokumentów, a kolejnej numer umowy wyznaczają na podstawie  bieżącego układu gwiazd i horoskopu?  Nie mówimy już o takich szczegółach, że rejestr  pozwoliłby kontrolować budżet.

Forum Rozwoju Olsztyna zwróciło się o pomoc do naszych prawników.  (A więc w naszym filmie  wchodzą  ona i oni w planie amerykańskim, cali na biało).  Pomogliśmy w napisaniu skargi i o to jaką odpowiedź dostaliśmy:

Z uwagi na strategiczne znaczenie dla miasta Olsztyna, informacje Spółki mogą zostać wykorzystane niekoniecznie w celach społecznych. Konkurencja oraz rynek kapitałowy także bacznie obserwuje działania takich podmiotów jak MPEC, możliwe jest że takie informacje mogłyby być wykorzystane także przez służby obcych państw, czy też dla celów terrorystycznych.

Nam nie starczyło wyobraźni, żeby wymyślić taki scenariusz, chylimy czoła przed pracownikami Miejskiego Przedsiębiorstwo Energetyki w Olsztynie. Nie potrafimy przypomnieć sobie fabuły,  w której konkurencja/ terroryści/szpiedzy zaczęli knucie od  grzecznego poproszenia urzędu o informacje. To słaby suspens. Na miarę  Gangu Olsena.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *