Konstytucja pyta obywateli

Zapraszamy do wspólnego czytania – pytania o Konstytucję! 3 maja o godzinie 17.00 w Kaliszu Pomorskim, w parku przy Pałacu Wedlów, wspólnie przeczytamy i porozmawiamy o Konstytucji. Akcja będzie transmitowana na FB Informacje Kalisz Pomorski. Zachęcamy również inne osoby/grupy nieformalne/organizacje do spotkania się w tym dniu – offline lub online i wspólnego czytania tego najważniejszego aktu prawnego w swoich miejscowościach.

Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli? W naszych małych gminach od lat doświadczamy łamania praw obywatelskich. My, mieszkańcy wielu małych miejscowości, spotkaliśmy się na kursie „(Bez)Nadzieja małej gminy”. Mimo rozproszenia po całej Polsce „od morza do Tatr” mamy podobne doświadczenia zarządzania typu „wójt wszystko może”. Tu nagminnie pieniądze publiczne i ograniczona liczba miejsc pracy są „smyczą” zależności od wójta. Wielu z nas zmienia pracę, miejsce zamieszkania, działamy „anonimowo”. Za zadawanie pytań władza nas poniża, ignoruje, stosuje mechanizmy ostracyzmu społecznego np. „straci pani pracę, to wszyscy będą bali się podejść do pani, by nie zarazić się tym nieszczęściem”. Doświadczamy tego, co najbardziej boli. I nie chodzi o ryzyko utraty pracy, ale o szykanowanie przez wójta każdego, kto próbuje robić coś niezgodnego z jego zamysłem. Nie opuszcza nas wrażenie, że ten styl zarządzania „włodarze” przenieśli na poziom ogólnopolski.

15 kwietnia „Trybunał”, który złamał Konstytucję, ogłosił werdykt ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. To już przedostatnia, demokratyczna instytucja, która broni naszych praw konstytucyjnych. Przedostatnia, bo ostatnią jesteśmy My – Obywatele. Tych, którzy doświadczają i przekonują się, że dobro wspólne nas łączy, a nie, jak mówi władza, „dzieli”, jest coraz więcej. Działamy, pomagamy sobie nawzajem, rozmawiamy z tymi, z którymi władza chce nas podzielić. Konstytucja jest nasza – Obywateli!

Dlatego spotkajmy się 3 maja o 17.00. Każdy, kto będzie chciał, przeczyta wybrany przez siebie art. Konstytucji i zada pytanie skierowane do siebie/ obywateli / władzy. „Konstytucja pyta Obywateli” bez moralizatorstwa, wywyższania się. „Zwykły” Obywatel pyta o swoją codzienność np. Art. 208 – Kto mnie obroni przed władzą, gdy zabraknie bezpartyjnego Rzecznika Praw Obywatelskich?

Dla nas – zaangażowanych obywateli – największym wyzwaniem jest przekonanie naszych współmieszkańców, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. Dla wielu to oczywiste, ale nie dla wszystkich. W szczególności tych z nas, którzy przez pokolenia są wychowywani w poczuciu braku równości wobec prawa, bo przecież „co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie” (mariaż władzy i kościoła ludowego). Mimo to my, obywatele, wytrwale, małymi krokami w swoich miejscowościach budujemy oddolnie demokrację uczestniczącą. Działamy na szczeblu lokalnym, by odzyskać swoje prawa – do informacji, edukacji, ochrony zdrowia, kultury, niezawisłych sędziów, wolnej prasy, zadbania o środowisko itd. Pozwoliliśmy przez lata, by „wszystko było polityką”. Codzienne życie, troska o bliskich i naszą przyszłość nie jest polityką.  Nie jest politykiem Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Jest jednym z nas, czytających Konstytucję. Z nim czujemy się bezpieczni i równi wobec prawa.  

Akcja „Konstytucja pyta obywateli” odbędzie się 3 maja 2021 roku w Kaliszu Pomorskim, będzie też transmitowana w mediach społecznościowych. Organizuje ją grupa zaangażowanych obywateli z Kalisza Pomorskiego i okolic. Osoby, które chcą zorganizować podobne działanie w swojej gminie/mieście, zapraszamy do kontaktu z organizatorką: Joanna Kulesza, mail: drzewo7042@wp.pl

Gościem honorowym akcji będzie dr Adam Bodnar. Patronat nad akcją objęła Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która m.in. prowadzi kurs „(Bez)Nadzieja małej gminy”.

*Joanna Kulesza – uczestniczka kursu “(Bez)Nadzieja małej gminy”, od wielu lat działa w Kaliszu Pomorskim m.in. w obszarach edukacji (m.in. dyrektor LO, trener, wolontariusz), organizacji pozarządowych.

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. czytelnik

    Czy od preambuły rozpoczną?

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *