Konstytucja pytała obywateli

Jaka była pogoda w czasie „majówki”? Czytającym Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliszu Pomorskim 3 maja 2021r. od godz. 17.00 do 18.15 zaświeciło Słońce.

Spotkaliśmy się w parku przy Pałacu na spacerze pn. „Konstytucja pyta obywateli”. Po co? Jak powiedziała jedna z emerytek:

Gdyby było tak, jak jest zapisane w Konstytucji, to wszystkim nam żyłoby się dobrze.

Czas pandemii sprawił, że zaczęliśmy doceniać, co jest naprawdę ważne dla nas, naszych dzieci i przyszłości kraju. 3 maja 2021r. w Kaliszu Pomorskim i w kilku miastach w kraju Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej pytała obywateli. Nie wywyższała się, nie moralizowała, a zachęcała do myślenia. Zadawała pytania o stosowanie jej zapisów w życiu codziennym przez nas i władze publiczne. Pytań padło wiele m.in.: Dlaczego daliśmy się podzielić ? Dlaczego pozwoliliśmy ze wszystkiego zrobić politykę np. z edukacji, ochrony zdrowia, sądownictwa, kultury, nauki, ochrony środowiska, religii…? Każdy sam odpowiadał sobie na te i inne pytania. Bohaterzy spaceru to obywatele troszczący się o dobro wspólne. Dziękuję wszystkim za udział w czytaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, za troskę o naszą obywatelską wspólnotę, mimo zimna. Jesteśmy wszyscy równi, co oddawała atmosfera podczas spaceru.

Dziękuję osobom, które zaangażowały się w organizację oraz patronom: Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi, który przeczytał z nami artykuły Konstytucji. Za rok spotkamy się znowu, będzie świeciło słońce i będziemy „wracać sens słowom”, i działaniami potwierdzać przykazanie prof. Mariana Turskiego: „nie bądź obojętny”.

*Joanna Kulesza – uczestniczka kursu “(Bez)Nadzieja małej gminy”, od wielu lat działa w Kaliszu Pomorskim m.in. w obszarach edukacji (m.in. dyrektor LO, trener, wolontariusz), organizacji społecznych.

A tak uczestnicy kursu “(Bez)Nadzieja małej gminy” postanowili uczcić 3 maja – przypominając, że Konstytucja gwarantuje nam jawność:

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. starożytny

    ” ze wszystkiego zrobić politykę np. z edukacji, ochrony zdrowia, sądownictwa, kultury, nauki, ochrony środowiska, ”
    Może dlatego że to o dobru wspólnym mówiliście a polityka jest rozumnym działaniem na rzecz tegoż dobra.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *