Jakie mamy rejestry umów w Europie?

Pamiętacie jeszcze akcję dotyczącą Publicznych Rejestrów Umów? Oddolne i społeczne „pospolite ruszenie” zachęcające urzędy i inne instytucje do prowadzenia rejestrów (Obywatelski cud). A naszą późniejszą udaną interwencję i doprowadzenie do ustawowego stworzenia Centralnego Rejestru Umów? (Sukces, jest Centralny Rejestr Umów)?

Te działania trwają ponad dziesięć lat. I wiele się zmieniło, ale jednego miejsca z umowami wszystkich instytucji wciąż nie ma w praktyce. Ma być za dwa lata. I choć u nas będzie to zmiana rewolucyjna, to w Europie jest to już dawno funkcjonujące rozwiązanie.

Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak wyglądają podobne rejestry w innych krajach Unii Europejskiej. Jakie zawierają dane, jak z nich może skorzystać zwykła “Kowalska”, a jak kompetentna informatyczka. W których krajach występują takie rejestry i jaki jest robiony z nich użytek? Jakie są korzyści takiego rozwiązania?

Zapraszamy na live – 22 listopada 2023 roku o godzinie 19.00.

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy. Spotkanie będzie transmitowane na naszym Facebooku (link do wydarzenia na FB) oraz na kanale Watchodga na YouTubie.

Będzie to spotkanie z ekspertem — Krzysztofem Izdebskim, z EU Open Spending Coalition. Krzysztof jest też członkiem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i pracownikiem Fundacji im. Stefana Batorego. Jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego i specjalizuje się w dostępie do informacji publicznej, ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego oraz wpływie technologii na demokrację.

Od dłuższego czasu uczestniczymy w dyskusjach na temat rejestru umów prowadzonych w Ministerstwie Finansów. Zaczęły się w październiku 2023. Minister Finansów — zarządzeniem — powołał wewnętrzny ministerialny zespół do opracowania podstawowych założeń dotyczących funkcjonowania rejestrów. My zostaliśmy zaproszeni jako eksperci. Na ostatnim spotkaniu poznaliśmy kilka europejskich przykładów i chcemy się z Wami nimi podzielić.

Więcej o spotkaniach w Ministerstwie Finansów przeczytacie w naszych notatkach:

 

Nagranie wydarzenia:

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *