Czy przekazanie danych ze spisów wyborców jest przekroczeniem uprawnień?

Każde działanie, każda decyzja władz publicznych musi mieć oparcie w przepisach. Mówi o tym artykuł 7 Konstytucji RP: Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Ignorowanie tego artykułu przez rządzących w końcu dotknęło nas powszechnie.

W Polsce jest zwyczaj, że władza ma rację. Ale czy mierzy się z konsekwencjami własnych decyzji? Rzadko. Tym razem namówiła do bezprawnego działania, czyli przekazania Poczcie Polskiej spisów wyborców, część samorządów.  I to one, jako pierwsze, za to bezprawie odpowiedzą.

Skoro nie mamy dziś w Polsce wpływu na władzę centralną, rozpoczynamy rozproszoną kontrolę praworządności i przestrzegania artykułu 7 przez samorządy.

Zapytaliśmy wszystkie gminy o to, czy przekazały Poczcie Polskiej listy wyborców lub czy zamierzają to zrobić przed przyjęciem ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Na razie nie minął termin odpowiedzi, ale – na podstawie danych z około 30% urzędów wiemy, że 8% gmin przekazało spisy, 60% nie zrobiło tego, a 32% udzieliło niejednoznacznej odpowiedzi. Jesteśmy zdeterminowani, żeby ustalić, jak było w rzeczywistości. W każdej gminie. Będzie to długotrwały proces, jednak uważamy, że to jest nasze narodowe przywracanie pamięci o Art. 7 Konstytucji RP.

Dane zbieramy w konkretnym celu. Składamy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Powiecie, że prokuratury nie podejmą? To się okaże. Nad prokuratorami są sądy. Sprawy będą się ciągnąć latami, ale cel jest wyższy. Cały system ochrony praw musi zacząć bronić Art. 7. Inaczej nie ma dla Polski demokratycznej przyszłości. Obywatele właśnie się o tym boleśnie przekonali.

Pierwsze zawiadomienia 12 zawiadomień właśnie zostało wysłane. Te gminy to – Boguty-Pianki, Dobra (małopolskie), Gielniów, Klonowa, Łochów, Nurzec-Stacja, Pniewy (mazowieckie), Radziłów, Siemiątkowo [aktualizacja: gmina przekazała dane, ale nie przekazała hasła do danych, wycofaliśmy zawiadomienie], Smyków, Widawa, Witonia.

Do prokuratury trafiły w każdym przypadku:

  • Zawiadomienie WZÓR (wysyłany przez ePUAP)
  • Odpowiedź danej gminy
  • „Opinia w sprawie przekazywania spisów wyborców Poczcie Polskiej S.A. celem przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych w stanie prawnym na dzień 23 kwietnia 2020 r.” Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego (treść opinii).
  • Opinia prawna dla Fundacji im. Stefana Batorego w sprawie prawnego wniosku Poczty Polskiej S.A. o udostępnienie danych ze spisu wyborców, przedstawionego w dniu 24 kwietnia 2020 r. wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast” przygotowana przez Tomasza Zalasińskiego (treść opinii)
  • Apel do Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Miast w sprawie udostępniania list wyborców przygotowany przez Helsińską Fundację Praw Człowiek, Fundację im. Stefana Batorego, Fundację Panoptykon, Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska, wysłany do gmin 23 kwietnia 2020 roku (treść apelu)

Zapraszamy też do obejrzenia mapy przygotowanej przez naszą wolontariuszkę, Anitę Białczak na podstawie odpowiedzi z około 30% gmin: Czy urzędy gmin przekazują bez podstawy prawnej listy wyborców? 

W przyszłym tygodniu, gdy odpowiedzi będzie więcej i wyjaśni się przynajmniej część niejasności, zaprosimy Was do wspólnej analizy danych. Taką mamy nadzieję.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Marco

    Pisowski rząd będzie odpowiadał przed trybunałem stanu, jesli oczywiście wygraja wybory normalni, a nie poje…

  2. Ja

    W moich okolicach brak jednoznacznej odpowiedzi gminy Bochnia (nie miasta Bochnia – bo to danych nie przekazało).

    1. Tulipan

      Miasto Bochnia, wbrew informacjom podanym portalowi w kwietniu, chyba jednak przekazało. Tak wynika z pisma burmistrza z 11.05.

  3. vvde

    Mapa jest bardzo niedokładna. Dla przykładu podana jest “Gmina Żółkiewka” a jej oznaczenie jest we wsi Żółkiewka koło Strzegomia w woj. dolnośląskim. Gmina Żółkiewka jest natomiast w woj. lubelskim koło Krasnegostawu. Żółkiewka w woj. dolnośląskim należy z kolei do Gminy Strzegom, o której nie ma żadnej informacji i oznaczenia.

    1. Redakcja

      Mapa jest uzupełniana na bieżąco przez wolontariuszkę, która stara się robić to dokładnie, pomyłki jednak siłą rzeczy się zdarzają przy tym tempie pracy i gminach o tej samej nazwie. Wszystkie uwagi uważnych czytelników uwzględniamy

    2. Redakcja

      A gmina Strzegom nie odpowiedziała na nasz wniosek, dlatego nie ma tam żadnego oznaczenia.

  4. mini

    Gmina Liniewo….proponuję sprawdzić

    1. rym

      Więc niech mini
      TO uczyni !

  5. ediek

    Nie rozumiem po co to śledztwo skoro Ministerstwo Cyfryzacji już dawno przekazało te dane?

    1. Redakcja

      Ostrów Wielkopolski został zaznaczony na żółto, co oznacza niejednoznaczną odpowiedź. W odpowiedzi na wniosek urząd napisał jedynie, że na chwilę obecną nie przekazał danych, natomiast nie zadeklarował, jak gminy zaznaczone na zielono, że nie przekaże tych danych przed wejściem w życie ustawy. Wszystkie gminy zaznaczone na żółto prosimy o doprecyzowanie odpowiedzi, tzn. o deklarację, czy przekazały dane przed wejściem w życie ustawy czy nie.

  6. grazy

    a co z gminą Pępowo (woj.wielkopolskie)

    1. Jan

      A co z gmina wiejska Radymno? Miasto Radymno dało jednoznaczna odpowiedz. A gmina wiejska ?

  7. Jan

    A co z gmina wiejska Radymno? Miasto Radymno dało jednoznaczna odpowiedz. A gmina wiejska ?

    1. Redakcja

      Gmina wiejska niestety mimo ponaglenia nie odpowiedziała na nasz wniosek

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *