Czekając na otwarte rządy

Zapraszamy na 18 grudnia 2013 roku. O czym będzie mowa? Pewnie niewielu z Was pamięta lub miała okazję zetknąć się z koncepcją Partnerstwa Otwartych Rządów. To międzynarodowa inicjatywa, w której rządy zobowiązują się pracować nad otwartością, przejrzystością, zapobieganiem korupcji i uczestnictwem obywateli w rządzeniu. Powstała ponad dwa lata temu – we wrześniu 2011 roku. Akurat wtedy, gdy tuż przed wyborami w Polsce – Rząd, Senat, Sejm i Prezydent – znowelizowali ustawę o dostępie do informacji publicznej w taki sposób, że nie tylko nie powstała wartość dodana jaką planowano – w postaci otwarcia danych – ale jeszcze utrudniono i ograniczono dostęp do informacji.

W lutym 2012 roku zaczęliśmy naciskać na to, aby Polska także przystąpiła do wzmiankowanego Partnerstwa. Niezależnie od tego, czy jest to silny instrument otwierania państwa czy nie, liczyliśmy na dyskusję o otwartości i zobowiązania, które można by rozliczyć. Z podobnymi postulatami wystąpiły inne organizacje i tak powstała nieformalna Koalicja Otwartych Rządów. Strona rządowa uznała jednak, że do Partnerstwa nie przystąpimy, natomiast ma inne rozwiązanie. Wszystko co dotyczy tej ważnej sfery pojawi się w rządowej strategii Sprawne Państwo 2020. Jako Koalicja poczekaliśmy zatem na pojawienie się owego dokumentu, a następnie dokonaliśmy oceny jak jego zawartość z naszego punktu widzenia ma się do standardów otwartości. 18 grudnia o godzinie 11.00 odbędzie się konferencja na której ocenimy jaki jest plan otwartości dla Polski. Pokażemy co naszym zdaniem jest ważne i rozpoczniemy rokroczne monitorowanie postępów.

Na tę konferencję serdecznie Was zapraszamy.

Poprowadzi ją Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego.

Podczas pierwszej sesji tezy raportu podsumowującego jak otwartość wygląda obecnie przedstawią: Krzysztof Izdebski (Sieć Obywatelska Watchdog Polska) – dostęp do informacji publicznej i jej ponowne wykorzystanie; Łukasz Jachowicz (Centrum Cyfrowe Projekt: Polska) – otwartość danych publicznych; Grażyna Czubek (Program Odpowiedzialne Państwo Fundacji Batorego) – polityka antykorupcyjna; Grzegorz Makowski (Program Odpowiedzialne Państwo Fundacji Batorego) – otwartość procesów decyzyjnych.

O ustosunkowanie się do treści raportu w drugiej sesji poprosiliśmy: Rafała Trzaskowskiego, ministra administracji i cyfryzacji; Jacka Cichockiego, ministra-członka Rady Ministrów, szefa Kancelarii PRM; Elżbietę Witek, posłankę na Sejm (PiS); Waldemara Pawlaka, posła na Sejm (PSL); Grzegorza Napieralskiego, posła na Sejm (SLD).

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 16 grudnia e-mailem na adres op@batory.org.pl lub telefonicznie – (022) 536 02 71. Aktualne informacje o programie konferencji będziemy zamieszczać na stronie www.otwartyrzad.org.pl. Miejsce spotkania: Fundacja im. Stefana Batorego, ul. Sapieżyńska 10a, Warszawa.

Linki:
Deklaracja Otwartych Rządów:

https://informacjapubliczna.org.pl/44,654,deklaracja_na_rzecz_otwartych__rzadow_open_government_declaration.html


Nasz pierwszy list w sprawie przystąpienia Polski do Partnerstwa Otwartych Rządów

https://informacjapubliczna.org.pl/48,655,czy_polska_przystapi_do_partnerstwa_na_rzecz_otwartego_rzadu.html
Strona Koalicji Otwartych Rządów http://otwartyrzad.org.pl/

Historia namawiania rządu do zainteresowania się Partnerstwem Otwartych Rządów: http://otwartyrzad.org.pl/koalicja-na-rzecz-otwartego-rzadu/nasze-dzialania/
Rządowa Strategia Sprawne Państwo 2020 https://mac.gov.pl/wp-content/uploads/2011/12/SSP-20-12-2012.pdf

Dlaczego piszemy, że nowelizacji dokonały Rząd, Sejm, Senat i Prezydent? Ponieważ projekt ustawy był projektem rządowym, a Prezydent podpisał nowelizację mimo silnej krytyki przyjętych rozwiązań w zakresie ponownego wykorzystywania informacji publicznej. Wszystkie instytucje miały możliwość zapoznać się z krytycznymi opiniami, jednak żadna nie zechciała ich rozważyć.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *