O mnie
Na co dzień jestem dziennikarzem lokalnego tygodnika „Gazeta Jarocińska” oraz portalu www.jarocinska.pl. Prywatnie prowadzę bloga www.LepszyJarocin.blogspot.com, na którym opisuję, czym się aktualnie zajmuję, zamieszczam skany wniosków, które składam do różnych organów, oraz ich odpowiedzi. Działam głównie na terenie gminy Jarocin i gmin ościennych. Interesuje mnie dostęp do informacji publicznej przede wszystkim w kontekście samorządowym, ale zdarza się też, że wysyłam różne zapytania do ministerstw. Interesują mnie też kwestie konstruowania budżetów obywatelskich (mam na swoim koncie jeden wniosek do takiego budżetu oraz zakończoną sukcesem kampanię poparcia dla tej inicjatywy budowaną w mediach społecznościowych) i przeprowadzania konsultacji z mieszkankami i mieszkańcami.
Z racji wykonywanego zawodu mam wiedzę nie tylko na temat Prawa prasowego, ale też działań PR. Chętnie doradzam innym, jak propagować wiedzę na temat dostępu do informacji publicznej, jak przebijać się z nią do mediów oraz jak wykorzystywać różne (prawne i pozaprawne) środki nacisku na władze, by te działały w sposób przejrzysty.
Z wykształcenia jestem technikiem informatykiem i działam jako mobilny doradca, pomagając organizacjom pozarządowym w kwestiach związanych z IT. Chętnie podpowiadam, jak wykorzystać nowe technologie w promowaniu idei dostępu do informacji i na rzecz jawności życia publicznego.
Mam też na swoim koncie monitoring tzw. funduszu korkowego w gminie Jarocin, w czasie którego dość dobrze poznałem zasady uchwalania gminnych programów rozwiązywania problemów alkoholowych, wydatkowania środków publicznych na profilaktykę, działania komisji ds. rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami oraz konfrontacji lokalnych dokumentów z zaleceniami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Mam na swoim koncie sporo mniejszych bądź większych osiągnięć, ale nie wszystkie moje działania kończą się sukcesami. Czasem bywa frustrujące, ile czasu i energii trzeba poświęcić, aby „załatwić” jakąś błahostkę. Tak było np. gdy radni Rady Miejskiej w Jarocinie kupili tablety ze specjalnym oprogramowaniem do przeprowadzania sesji i obsługi – także imiennych – głosowań. Radni uznali jednak, że nie będą głosowali imiennie, ponieważ nie chcieli wychodzić przed szereg, a dodatkowo twierdzili, że mieszkańców to nie interesuje. Dopiero po moich publikacjach na ten temat w lokalnych mediach udało się zmienić zdanie radnych, którzy przyznali, że jednak nie mają nic do ukrycia, więc będą głosować imiennie. Dzięki moim działaniom gmina Nowe Miasto uchwaliła też program zapobiegania bezdomności zwierząt na swoim terenie, czego wcześniej – mimo takiego obowiązku – nie zrobiła. W wyniku tych zaniedbań ranny pies przez wiele dni był zdany jedynie na pomoc licealistki, która jako jedyna zainteresowała się jego losem. Często też podejmuję zagadnienia dotyczące przemocy w rodzinie.
Wiele osób na moim terenie kojarzy już, że bardzo ważna jest dla mnie jawność działania władz i często kontaktują się, prosząc o rady, jak zdobyć potrzebne im informacje.
Od 2015 roku jestem członkiem stowarzyszenia Sieć Obywatelska – Watchdog Polska i biorę udział w cyklu edukacyjnym dla Rzeczniczek i Rzeczników Jawności.
We wszystkich wspomnianych wyżej zagadnieniach chętnie pomagam, a w przypadku zebrania się grupy mogę zorganizować wykład czy poprowadzić warsztat.
Kontakt
791 738 787
karol.gorski@gazeta.pl