Złożyliśmy uwagi do Regulaminu FIO

20 kwietnia 2016 roku złożyliśmy uwagi do Regulaminu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na 2017 rok.

Dotyczą one głównie wydzielonego re-grantingu dla organizacji strażniczych z małych miast i wsi na rozwój instytucjonalny.

W naszych uwagach proponujemy doprecyzowanie terminu “mniejsze miasto” i “wzmocnienie instytucjonalne” oraz dodanie kwoty:

Wzmocnienie instytucjonalne (polegające na wsparciu tych potrzeb, które istotne są w kontekście zaplanowanej strategii) działań strażniczych w mniejszych miastach (do 150 tys. mieszkańców) i na wsiach, kwotami do 30 tys. zł.

Jako że nasze doświadczenie wskazuje na to, że każda młoda inicjatywa, aby się rozwijać, powinna poznać sposoby działania innych i skonfrontować swoje pomysły z rzeczywistością,  zaproponowaliśmy też, żeby operator mógł przeznaczyć sporą część budżetu na edukację:

Ponadto Operatorzy odpowiedzialni będą za prowadzenie działań animacyjnych edukacyjnych i promocyjnych. Działania edukacyjne mogą stanowić znaczącą część projektu.

Rekomendacja wynika z ewaluacji naszej Szkoły Inicjatyw Strażniczych. O ile mamy pewność, że wielu jej absolwentów jest gotowych do otrzymania wsparcia, to mamy też poczucie, że samoświadomość konieczna do rozwijania ich inicjatyw pojawiła się w dużej mierze dzięki spotkaniom i szkoleniom. Jak wynika z ewaluacji Szkoły, jej uczestnicy zdobyli wiedzę i umiejętności, dzięki którym:

  • czują sens tego, co się robią;
  • mogą efektywnie działać;
  • korzystają z już wypracowanych narzędzi;
  • mają jasny plan działania na przyszłość;
  • potrafią pisać i publikować artykuły;
  • znają skuteczne metody komunikacji w mediach społecznościowych;
  • wiedzą, jak korzystać z narzędzi dla watchdogów/NGO: BIP, crowdfunding, crowdsourcing.

Po dokładnym przejrzeniu Regulaminu zauważyliśmy, że pominięto w nim jedno bardzo ważne zagadnienie – możliwości finansowania dla watchdogów z większych miast.

W poprzednim Regulaminie, na 2016 rok, taka szansa teoretycznie istniała, choć okazała się złudna, ponieważ dofinansowania nie otrzymał żaden miejski projekt. Nie ma zatem różnicy czy konkurują one w ogólnym konkursie, czy w wydzielonym komponencie. W przyszłym roku należałoby pomyśleć nad dedykowanym rozwiązaniem dla tej grupy organizacji.

Sytuację monitorujemy dzięki wsparciu programu Obywatele dla Demokracji

Loga Fundacji Batorego, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz funduszy EOG oraz CEE Trust

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *