O prawie do informacji publicznej dużo w tym tygodniu mówiło się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.
Prawo do informacji publicznej stało się głównym tematem tegorocznego III Tygodnia Edukacji Administracyjnej – wydarzenia naukowo-edukacyjnego, organizowanego cyklicznie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego przez Administracyjne Koło Naukowe.
W poniedziałek (20.04) wykład o dostępności numeru służbowego telefonu komórkowego prezydenta RP wygłosiła Paulina Klepacka, natomiast o problematyce udostępniania informacji przez przedsiębiorstwa energetyczne opowiedział Patryk Madej. Z wykładem o procedurze udostępniania informacji publicznej wystąpił Bartosz Wilk (członek Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska).
Dzień później (wtorek, 21.04) odbyła się debata pt. „Dokąd zmierza prawo do informacji publicznej?”, w której udział wzięli: dr hab. prof. US Jerzy Ciapała (profesor w Katedrze Prawa Konstytucyjnego i Integracji Europejskiej US, radca prawny), dr hab. prof. US Aleksandra Monarcha-Matlak (profesor w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego) oraz Szymon Osowski (Sieć Obywatelska – Watchdog Polska). Dyskutowano o aspekcie konstytucyjnym prawa do informacji publicznej, w tym o kontrowersjach związanych z wnioskiem I Prezesa Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego, czy też znaczeniu środków komunikacji elektronicznej w udostępnianiu informacji (dlaczego Biuletyn Informacji Publicznej przegrywa z obecnością podmiotów publicznych na Facebook’u?). Poruszono problematykę ścierania się prawa do informacji publicznej z prywatnością osób fizycznych i innymi wartościami chronionymi konstytucyjnie. Panel dyskusyjny został zarejestrowany, wkrótce opublikujemy zapis dyskusji w formie pliku PDF. Będzie go można znaleźć na naszych stronach.
Uwieńczeniem Tygodnia Edukacji Administracyjnej było praktyczne szkolenie z dostępu do informacji publicznej. W wypełnionej po brzegi sali, przez niemal cztery godziny Szymon Osowski przybliżył studentom czym jest jawność, jakie jest jej znaczenie, prawne uregulowanie oraz to, jak informacje publiczną uzyskać. Przedstawił także wiele spraw, którymi na przestrzeni lat zajmowała się Sieć Obywatelska – Watchdog Polska.
Przed tygodniem, w dniach 15-16 kwietnia 2015 r., byliśmy we Wrocławiu. W środę (15.04) prowadziliśmy szkolenie dla studentów, natomiast w czwartek wzięliśmy udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Dostęp do informacji publicznej – prawo a praktyka”. Szymon Osowski i Bartosz Wilk wystąpili z referatem pt. „Sfera wewnętrzna jako ograniczenie prawa do informacji publicznej. Analiza polskiego prawa i orzecznictwa na tle standardu międzynarodowego”.
Na początku maja pojedziemy do Białegostoku. Podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Prawa pacjenta” powiemy o tym, dlaczego jawność sprzyja pacjentom. W tym celu przeanalizujemy, jakie znaczenie – z punktu widzenia pacjenta – ma dostępność informacji publicznych oraz jakie informacje są ważne z jego perspektywy. Odbędzie się tam również spotkanie dla studentów oraz debata o jawności.
Komentarze