Prezydent RP podpisał ustawę abolicyjną związaną z wyborami na jego stanowisko. Zrobił to również w swoim interesie

20 grudnia 2022 roku – tuż przed świętami, gdy Polki i Polacy są zajęci sprawami rodzinnymi, Prezydent Andrzej Duda – bez rozgłosu – podpisał ustawę, która zwalnia z odpowiedzialności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy złamali prawo w związku z organizacją prezydenckich “wyborów kopertowych” w 2020 roku. Wybory ostatecznie odbyły się w lipcu 2020 r., głosowano tradycyjnie, a Andrzej Duda został wybrany na kolejną kadencję. 

Początkowo jednak większość rządząca za wszelką cenę dążyła do organizacji wyborów prezydenckich w zarządzonym jeszcze przed pandemią terminie – 10 maja 2022 roku. To było rozwiązanie niezwykle korzystne dla Zjednoczonej Prawicy, gdyż żaden z kontrkandydatów nie mógł prowadzić kampanii wyborczej podczas pandemii. Tymczasem Prezydent RP swobodnie podróżował po Polsce “walcząc z pandemią”, choć nie jest to w żaden sposób rolą tego organu.

Eksperci i opozycja wskazywali  na to, że w praktyce wyborów nie można zorganizować, gdyż kraj funkcjonuje w stanie klęski żywiołowej. Zjednoczona Prawica twierdziła, że musi przeprowadzić głosowanie, gdyż zostało ono już zarządzone i jego nieodbycie się byłoby złamaniem prawa. W rzeczywistości wybory w tym terminie i tak się nie odbyły. Nikt nie poniósł za to odpowiedzialności, choć istniały doniesienia do prokuratury.

By zorganizować głosowanie, większość rządząca w jednej z ustaw wprowadziła przepis odbierający organizację wyborów Państwowej Komisji Wyborczej i powierzyła je “operatorowi pocztowemu”. Jednak dopiero kolejna ustawa, uchwalona 6 kwietnia 2020 r., czyniła z Poczty Polskiej SA organizatora wyborów. Było już za mało czasu do planowanych wyborów, by czekać na przeprowadzenie ustawy przez Senat (jest na to miesiąc), ponownie przegłosować w Sejmie i danie prezydentowi do podpisu.

Dlatego gdy Senat wciąż jeszcze procedował ustawę, Poczta Polska SA – nie będąca jeszcze zgodnie z prawem organizatorem wyborów – zażądała od gmin – prowadzących spisy wyborców – by je Poczcie przekazały. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast otrzymali m.in. od organizacji społecznych ekspertyzy wskazujące na bezprawność tego żądania. Mimo to 19% z nich przekazało spisy wyborców operatorowi pocztowemu. Czasem była to ich świadoma decyzja, czasem działali pod wpływem presji wojewodów.

Wiele wskazuje na to, że w związku ze składaniem przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy przekazali dane wyborców Poczcie Polskiej (co zaowocowało pojedynczymi aktami oskarżenia i jednym wyrokiem warunkowego umorzenia) Zjednoczona Prawica przyjęła ustawę abolicyjną. Od momentu podpisania jej przez Prezydenta przekazanie danych nie jest karane, a prawo obowiązuje wstecz. 

Jak podkreśla Szymon Osowski z zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska:

Nie jesteśmy zaskoczeni podpisem Prezydenta RP. W końcu sam wykorzystywał wszelkie środki, jakimi dysponował, by wygrać wybory. Ta ustawa to przyznanie się do winy całej Zjednoczonej Prawicy i Prezydenta RP.

30 listopada 2022 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła zawiadomienia na wszystkich 16 wojewodów, którzy podżegali do popełnienia przestępstwa. Ich listy do samorządów kończyły się stwierdzeniem:

(…) przekazanie Poczcie Polskiej żądanych danych jest obowiązkiem prawnym samorządów.

Ustawa abolicyjna przyznaje, że przekazanie danych było przestępstwem. Nie obejmuje podżegania do popełnienia przestępstwa.

****

Materiały dodatkowe:

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. czytelnik strony

    “30 listopada 2022 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła zawiadomienia na wszystkich 16 wojewodów, którzy podżegali do popełnienia przestępstwa”
    “Ustawa abolicyjna przyznaje, że przekazanie danych było przestępstwem. Nie obejmuje podżegania do popełnienia przestępstwa.”
    Ciąg dalszy tej sprawy o podżeganiu, przyniesie dużo ciekawych danych o tym, czym jest RP.
    Można chyba mieć nadzieję że SOWP na swojej stronie, będzie informować czytelników o tych CIEKAWYCH danych.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *