Święto praw człowieka i praworządności

pix4free.org

10 grudnia został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Już od 23 lat Helsińska Fundacja Praw Człowieka organizuje z tej okazji festiwal filmowy Watch Docs.

Z filmów dokumentalnych dowiadujemy się o działaniach na rzecz praw człowieka  w różnych  zakątkach globu. My — w Polsce — także to robimy. Dlatego postanowiliśmy połączyć aktywistki i aktywistów z całej Polski z osobami dokumentującymi obronę praw człowieka.

Już po raz drugi — dzięki współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Funduszem Obywatelskim im. Henryka Wujca, Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych, Inicjatywą „Nasz Rzecznik” oraz Amnesty International — organizujemy Zlot obrończyń i obrońców praw człowieka i praworządności ’23. 

Bierzemy udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS, Prawa Człowieka w Filmie. Piszemy listy w obronie osób więzionych z Amnesty International. Rozmawiamy o praworządności, ochronie praw mniejszościach, prawach reprodukcyjnych, wolności słowa.  Kończymy tańcami i radością. 

Podczas wieczornej gali, w sobotę 9 grudnia uroczyście wręczono II Nagrodę Obywatelską im. Henryka Wujca „dla pomagających pomagającym” – otrzymała ją Ewa Kulik-Bielińśka, dyrektorka Fundacji Batorego. 

Ewa Kulik-Bielińska jest rzeczniczką i obrończynią organizacji społecznych w Polsce i Europie, działa na rzecz dobrego prawa dla działalności społecznej i obywatelskiej, wspiera organizacje, tworząc programy finansujące ich działania, a także angażuje się w inicjatywy i kampanie na rzecz demokracji, wolnych mediów i dobra wspólnego.

– podkreślała w laudacji na cześć laureatki Karolina Dreszer-Smalec, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. 

9 grudnia poznaliśmy również laureatów festiwalu. Nagrodę WATCH DOCS dla najlepszego filmu w Konkursie głównym otrzymał film „20 dni w Mariupolu” w reżyserii Mstyslava Chernova. Jury w uzasadnieniu podkreślało, iż film, będący świadectwem masakry dokonanej przez Rosjan w Mariulopu, jest jednocześnie przykładem mistrzowskiego rzemiosła, które wykracza daleko poza zwykłe dziennikarstwo. Film powstał w wyniku wspólnych starań twórców i bohaterów ─ lekarzy, wojskowych, funkcjonariuszy policji i zwykłych obywateli ─ aby to świadectwo dotarło do świadomości świata.

Wyróżnienie w Konkursie głównym otrzymała “Matczyzna” w reż. Hanny Badziaki i Aleksandra Mihalkovicha, a laureatem Zielonego konkursu został film “Samotne dęby” w reż. Fabiany Fragale, Kiliana Kuhlendahla i Jensa Muehlhoffa.

Więcej o nagrodzonych filmach można przeczytać na stronie festiwalu.

Festiwal już się kończy, jednak jeszcze dziś można przyjść na seanse do Kina Muranów lub do  Kinoteki w Warszawie. Część filmów jest dostępna również online. A jeśli nie daliście rady być na Festiwalu, to wyglądajcie w swojej okolicy Festiwalu objazdowego (jego aktualny harmonogram pojawi się wkrótce).

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *