Społeczna kontrola sprawozdań finansowych w kontekście nadużywania zasobów publicznych – o projekcie realizowanym z Funduszu Watchdogów

Pamiętacie nasz monitoring nadużywania zasobów publicznych w kampanii wyborczej, który realizowaliśmy z Fundacją Odpowiedzialna Polityka? Przyglądaliśmy się wówczas kampanii przed wyborami samorządowymi i dzięki Waszej pomocy udało nam się zebrać sporo materiału, który pokazuje skalę tego typu nadużyć. Cieszymy się, że ten monitoring będzie miał ciąg dalszy dzięki projektowi realizowanemu z Funduszu Watchdogów (z 1,5% Waszych podatków).

Projekt będzie realizowała Fundacja Odpowiedzialna Polityka, która od lat przygląda się temu, jak politycy na każdym szczeblu władzy wykorzystują zasoby publiczne, by ponownie po nią sięgnąć. W ramach projektu Fundacja planuje przeszkolić ok. 20 osób w zakresie kontrolowania sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Kolejnym krokiem będzie wizyta tych przeszkolonych obserwatorów w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego, gdzie będą badać sprawozdania poszczególnych komitetów wystawiających swoich kandydatów w ostatnich wyborach samorządowych. Obserwatorzy będą mogli liczyć na merytoryczne wsparcie Fundacji w czasie tych kontroli, a następnie w analizie wspólnie zebranych danych i ewentualnym składaniu zastrzeżeń do monitorowanych sprawozdań.

Fundacja liczy na to, że dzięki temu projektowi zwiększy się wiedza i umiejętności lokalnych aktywistów w obszarze kontroli finansowania kampanii wyborczej. A przy okazji będzie można sprawdzić, czy i jak działają instrumenty kontroli społecznej finansowania kampanii wyborczej. Ważnym celem projektu będzie również pozyskanie i weryfikacja danych dotyczących nadużywania zasobów publicznych w kampaniach, co pozwoli na wypracowania rekomendacji prawnych.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Katarzyna Batko-Tołuć

    Ja nawet już skorzystałam. Udałam się na szkolenie z ciekawości (nie jestem lokalnym watchdogiem, projekt jest finansowany z funduszu grantowego Watchdog Polska, więc nie mogę być jednocześnie w zarządzie Watchdoga i być uczestniczką projektu). Ale trochę by widzieć jakie działania finansujemy, a trochę w ramach rozwoju własnej wiedzy doświadczalnej, prywatnie, ale w celu społecznym, byłam u Komisarza Wyborczego w Białymstoku. Bardzo życzliwe przyjęcie. Sprawozdania, które oglądałam były porządnie zrobione, ale miewały braki formalne. Żeby jednak zgłosić zastrzeżenia, już wcześniej trzeba było obserwować wybory na bieżąco. Zaangażowanie watchdogowe to coś, co robi się cały czas. Bo tylko taka aktywna osoba, działająca lokalnie wie czy znalazły się w sprawozdaniach wszystkie wydatki, które wystąpiły. Ja zaś – oglądając sprawozdania Komitetów, których w terenie nie widziałam, mogłam tylko zauważyć brak załącznika itp. Co nie zmienia faktu, że bardzo wiele się dowiedziałam. Polecam angażowanie się.

  2. Michał Gruchała

    Dzięki materiałów z Fundacji Odpowiedzialna Polityka udało mi się zgłosić uwagi do sprawozdania Finansowego ugrupowania Burmistrza Chojnic do Komisarza Wyborczego w Słupsku. Jednym z kilku zarzutów były wydanie Biuletynu informacyjnego Miasto Chojnice 2024 w ilości około 12 tysięcy egzemplarzy zawierającego materiał wyborczy KWW Arseniusza Finstera. Biuletyn kosztował około 32 tysięcy złotych z budżetu Gminy Miejskiej w Chojnicach.
    Biuletyn ten w wersji papierowej trafił do większości gospodarstw domowych w Chojnicach. Dystrybuowali go urzędnicy miejscy.

    Na 2 stronie tego biuletynu w lewym dolnym rogu znajduje się materiał
    wyborczy komitetu KWW Arseniusza Finstera (Burmistrz i wiceburmistrz trzymający hasło wyborcze w kolorach i logotypach ugrupowania Burmistrza)
    https://miastochojnice.pl/wp-content/uploads/2024/02/Biuletyn-2024-Chojnice.pdf

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *