Sieć Organizacji Społecznych dla Edukacji

W lipcu 2021 roku swoje działania ogłosiła Sieć Organizacji Społecznych dla Edukacji. Powstała z inicjatywy kilkunastu organizacji społecznych, a jej ogłoszenie to okazja do poszerzania kręgu organizacji i instytucji, dla których kształcenie młodych ludzi ma kluczowe znaczenie dla jakości polskiego społeczeństwa. 

Wizja zmian została opisana na  stronie organizacjespoleczne.org.pl, a projekt, w który zaangażowała się również Sieć Obywatelska Watchdog Polska, jest otwarty na kolejne organizacje i wybiegający w przyszłość. 

Od lat widzimy wady polskiej szkoły, w której szczególnie boli nas łamanie praw ucznia i próba kształtowania u młodych ludzi konformistycznych postaw. Dziś dodatkowym zagrożeniem jest wprowadzenie do szkół kultury strachu – poprzez zmianę przepisów zabierających szkole autonomię. Proponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki  przepisy dotyczące nadzoru nad edukacją pozwolą szybko odwołać dyrektora ze stanowiska, a szkołę podporządkować celom polityków. To nie to samo, co dobro wspólne, interes publiczny czy po prostu dobra edukacja. Zamiast niej proponuje nam się  kontrolę nad szkołami opartą na uznaniowych decyzjach kuratoriów i nieznajdującą oparcia w przepisach konstytucji – takich jak suwerenność narodu (Art. 4 Konstytucji RP). Jeśli polska szkoła będzie działała tak, jak przewidują proponowane przepisy, wykształci ludzi wystraszonych, podległych, z ograniczonymi horyzontami. Nie tak wyobrażamy sobie obywatelki i obywateli, społeczeństwo polskie. Przeciw takiemu pojmowaniu świata powołaliśmy naszą organizację.

Zachęcamy do zapoznania się z całą wizją zmian w edukacji, zgłaszania organizatorom uwag i dopisywania Państwa organizacji do tej wizji. Wszelkie informacje znajdują się na stronie www.organizacjespoleczne.org.pl 

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *