Prawo do informacji na straży innych praw człowieka

Dziś mija 66 lat od uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

 

W takim dniu przypominamy sobie o tym, że:

– po drugiej wojnie światowej państwa dobrowolnie nałożyły sobie ograniczenia, które mają sprawić, że w demokracji rządy większości są ograniczone prawami mniejszości;

– oraz jednostka zyskała szczególną pozycję w państwie i to ochrona jej praw stała się jednym z jego podstawowych zadań.

Czy warto wracać do historii i przypominać sobie o tych podstawach? Koniecznie! Mówi się potocznie, że prawa człowieka kończą się tam, gdzie zaczynają się prawa drugiego człowieka. Ale są takie prawa, które są absolutne. Jednym z nich jest bezwzględny zakaz tortur. A tymczasem… jak się okazało, w samym centrum Europy, w zmieniającej się i demokratyzującej Polsce, funkcjonowało tajne więzienie CIA, w którym torturowano ludzi!

 

11927073806_6693d063f9_o_5eky

I nie byłoby możliwość sprzeciwić się temu, gdyby nie było prawa do „poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i poglądów”. To jest prawo, na straży którego stoi Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Zapisano je w Artykule 19 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i brzmi ono w całości:

Każdy człowiek ma prawo wolności opinii i wyrażania jej; prawo to obejmuje swobodę posiadania niezależnej opinii, poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i poglądów wszelkimi środkami, bez względu na granice.

Strzeżmy go wszyscy. Bo bez niego przestrzeganie innych praw może stać się iluzją. O czym ze smutkiem i dobitnie przekonaliśmy się słuchając doniesień medialnych o więzieniach CIA.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *