Politycy na Twitterze

Ale po co mam iść na wybory? Takie pytanie pada z ust zarówno tych, którzy po raz pierwszy mogą zagłosować, jak i tych, którzy nigdy nie zdecydowali się iść do urn wyborczych. Zadają je również zniechęceni do polityki wyborcy i ci, których przedstawiciele nigdy nie uzyskali mandatu. Jednym słowem powodów, by nie pójść na wybory, jest wiele. Podobnie jak wiele jest przyczyn niskiej frekwencji wyborczej. Postanowiliśmy się zająć jedną z nich.

Dołącz do kampanii Politycy na Twitterze

Skąd pomysł?

Zainspirował nas uczestnik jednego z naszych szkoleń. To był lokalny polityk, który podczas dyskusji o wyborach powiedział:

Ostatnie dwa, trzy tygodnie są o tym, co jest wygodne dla partii. O niczym innym. Żeby ludzie pamiętali, idąc do urny, to co partia chce, aby pamiętali.

A przecież politycy — przyjeżdżając do danej społeczności — powinni mieć wiedzę, co dla niej jest ważne. Jeśli wiadomo, że dla wyborców ważne jest zdrowie, powinni na przykład umieć odnieść się do kwestii problemów ochrony zdrowia na poziomie powiatów.

Programy a kłótnie

Tymczasem w rzeczywistości politycznej bywa różnie. A my — jako społeczeństwo — coraz bardziej zniechęcamy się do polityki. Owszem, polaryzujące emocje polityczne gnają nas czasem do urny, ale dostajemy igrzyska zamiast rozwiązania problemów. A polityka to przecież sztuka rozwiązywania problemów. I żebyśmy my — społeczeństwo obywatelskie — mogli i chcieli się mobilizować do działania, głosowania i włączania się w działania państwa, musimy czuć, że to ma sens. A poczujemy, gdy politycy zaczną rozmawiać o nas i o naszych problemach.

Sprawdźmy ich!

Sprawdźmy, o czym rozmawiają na Twitterze politycy na miesiąc przed oficjalnym startem kampanii. Wybraliśmy to medium, ponieważ Twitter — jak opisuje Michał Kolanko w Rzeczpospolitej stał się światem samym w sobie, pełnym dezinformacji, spinu i fałszywych narracji. Nie stanowi już punktu odniesienia, tylko jest osobną rzeczywistością. Nie pozwólmy politykom uwierzyć, że Twitter to rzeczywistość. Chcemy od nich dobrej polityki! Pokażmy im, że widzimy i rozumiemy, co się dzieje. I że lepiej dla nich, by potraktowali wyborców jak ludzi myślących.

Działanie

Jak to zrobimy? Przez maj 2023 r. zbierane były tweety z największą liczbą lajków (przynajmniej 100 lajków), spośród których wybrani zostali autorzy będący posłami/posłankami obecnej (IX) kadencji Sejmu RP. Pełną listę autorów tweetów w kampanii znajdziesz w tym dokumencie. W kampanii analizowane są tweety 133 posłów i posłanek z okresu od 1 czerwca do 25 lipca. Wspólnie z Wami będziemy analizować ich tweety, sprawdzając, jak i czy politycy piszą o sprawach ważnych dla wyborczyń i wyborców. Listę takich spraw zaczerpnęliśmy z badania przeprowadzonego przez Kantar Public dla organizacji More in Common Polska. Jego wyniki opublikowała Polityka. Tymi sprawami są m.in. koszty życia, opieka zdrowotna, bezpieczeństwo energetyczne Polski czy dostęp do mieszkań.

To jak, gotowi? Bierzmy się za analizę! Dołącz do kampanii Politycy na Twitterze

 

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *