Tu możesz podpisać petycję przeciw utajnieniu informacji o doświadczeniach na zwierzętach
*pamiętaj, żeby po podpisaniu petycji kliknąć w mail potwierdzający, który otrzymasz
Pod koniec lipca b.r. do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy z dnia 15 stycznia 2015 roku o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Nowelizacja była konieczna ze względu na obowiązek dostosowania ustawy do przepisów unijnych.
Niestety przy okazji wprowadzania koniecznych zmian w ustawie Ministerstwo Edukacji i Nauki zaproponowało również takie, które całkowicie utajnią pracę organów wydających zgodę na doświadczenia na żywych zwierzętach i zlikwidują kontrolę społeczną nad takimi doświadczeniami, tym samym zmniejszając skuteczną ochronę zwierząt wykorzystywanych w eksperymentach.
Jeśli Sejm przyjmie ustawę w obecnym kształcie, nie będziemy mieli dostępu do informacji o działaniu komisji wydających zgody na doświadczenia, a organizacjom społecznym odbierze się prawo do udziału w postępowaniach, w których wydawane są zgody na doświadczenia na zwierzętach.
Nie możemy dopuścić do tego, by doświadczenia, którą często łączą się z zadawaniem cierpienia zwierzętom, były pozbawione jakiejkolwiek kontroli społecznej. A nowelizacja ustawy właśnie do tego doprowadzi. Dlatego działajmy, póki czas. Zapraszamy do podpisania petycji do posłów i posłanek, którzy niebawem będą głosowali nad ustawą. A już 14 września nad ustawą pochylą się posłowie połączonych komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Niech dotrze do nich nasz głos. Apelujemy o wprowadzenie do ustawy poprawek, które zapewnią większą transparentność działania komisji wydających zgody na doświadczenia na zwierzętach oraz zapewnią organizacjom dostęp do postępowań związanych z wydawaniem tych zgód.
W Polsce co roku w eksperymentach wykorzystuje się nawet 200 tysięcy zwierząt różnych gatunków – zadbajmy o ich dobrostan.
Możecie również fotografować się z poniższą grafiką wyrażającą sprzeciw wobec proponowanych zapisów (grafika do pobrania). Jej autorem jest Edwin Radzikowski.
Komentarze