Za nami pierwszy zjazd Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Po raz ósmy rozpoczęliśmy półroczną przygodę z Watchdogami z całej Polski.
Szkoła inicjatyw Strażniczych to prowadzony od wielu lat cykl szkoleń na temat praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców. Przez pół roku spotykamy się w formule hybrydowej – uczestników czeka 10 webinariów i 3 zjazdy stacjonarne. W poprzednich edycjach uczestniczyło łącznie 84 osoby z całej Polski (Absolwenci SIS-u).
W tegorocznej edycji SIS-u uczestniczy 21 osób. To lokalni aktywiści, którzy w szkole mają okazję poznać inne osoby podobnie działające i wymienić się doświadczeniami.
I zjazd Szkoły
Pierwszy zjazd Szkoły Inicjatyw Strażniczych odbył się 12-14 stycznia 2024 r. w Pruszkowie. Piątkowe popołudnie przeznaczyliśmy na poznanie się, a sobota i niedziela to był bardzo intensywny czas z ważnymi tematami – prawami człowieka, wprowadzeniem do metodologii działań strażniczych i etyką działań strażniczych. Warsztaty prowadził zarząd Watchdoga – Katarzyna Batko-Tołuć, Marzena Błaszczyk oraz Szymon Osowski.
Polska watchdogowa
Bardzo się cieszymy, że w naszej szkole znaleźli się przedstawiciele i przedstawicielki kilkunastu województw. Poznajcie ich!
Dolnośląskie
Z tego województwa do Szkoły przyjechały:
- Izabela Kadłucka z Chwałowic, która jest prezeską Fundacji Ochrony Zwierząt i Środowiska Lex Nova oraz Fundacji Niech Żyją!
- Marzena Marczak, która patrzy lokalnej władzy na ręce i prowadzi stronę internetową Śliwic – miejscowości, w której mieszka
Kujawsko-pomorskie
Kujawsko-pomorskie reprezentują:
- Maciej Kaczmarek, który zajmuje się lokalnymi działaniami strażniczymi w Bydgoszczy, a zawodowo dba o jakość udostępniania informacji w Biuletynach Informacji Publicznej.
- Paulina Warachim z Ciechocinka działająca na rzecz ochrony środowiska w Fundacji Zielone Kujawy.
- Ewa Wielewska z Bydgoszczy, która jest członkinią zarządu Fundacji Poruszenie, a także członkinią Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Bydgoszcz.
- Sylwia Żulewska – torunianka związana z Fundacja Emic, która działa w obszarze osób z doświadczeniem migracji.
Lubuskie
Lubuskie ma w tej edycji Szkoły jedną przedstawicielkę – Joannę Dudzic, która prowadzi działania na rzecz jawności informacji publicznych oraz kontroli racjonalności wykonywania inwestycji publicznych z zakresu planowania przestrzennego, ochrony dziedzictwa kulturowego, przyrody oraz projektowanych inwestycji budowlanych. Działa w Stowarzyszeniu Leubuzzi.
Łódzkie
To województwo reprezentuje Karolina Sójka z Pabianic, która zajmuje się drzewami w swoim mieście. Dzięki jej inicjatywie powstał projekt uchwały mający na celu ustanowienie pomników przyrody w mieście. Razem z koleżanką w maju utworzyły Fundację Tilia, która ma się zajmować ochronną przyrody.
Małopolskie
Małopolskę reprezentują:
- Sławomir Kubik z Biskupic zajmujący się tematem wody pitnej w gminie.
- Małgorzata Pęcek-Czuba – mieszka w Przegini Narodowej (gmina Czernichów), gdzie stara się egzekwować prawa mieszkańców. Zajmuje się także ochroną przyrody.
- Danuta Tańcula z Sułkowa, która była w grupie inicjującej referendum odwoławcze burmistrza. Na bieżąco monitoruje udostępniania informacji w BIP-ie.
Mazowieckie
Uczestnicy z Mazowsza to:
- Łukasz Franczuk – mieszka w Otrębusach i jest współzałożycielem sąsiedzkiego lokalnego stowarzyszenia, którego celem jest m.in.: prowadzenia działań na rzecz ochrony przyrody i zabytków, kontrolowanie władz samorządu terytorialnego oraz propagowanie postaw prospołecznych.
- Urszula Zielińska z Dąbrówki, która razem z innymi mieszkańcami broniła lasu przed wycinką.
Podlaskie
Podlasie reprezentuje Monika Filipkowska z gminy Szypliszki. Jej głównym obszarem zainteresowania jest polityka w zakresie prawnej ochrony zwierząt.
Śląskie
Ze Śląska przyjechały:
- Joanna Kazek, która razem z innymi mieszkańcami Zbrosławic sprawdza uchwały rady gminy i kontroluje plany zagospodarowania.
- Monika Sekuła, pracuje w Fundacji Rzecz Społeczna. Również prywatnie wysyła wnioski o informację publiczną, przegląda BIP, prosi radnych o interwencje.
Warmińsko-mazurskie
To województwo reprezentują:
- Beata Branicka – interesuje się tym, w jaki sposób zarządzane jest miasto, dzięki jej działaniom udało się zablokować inwestycję drogową, ingerującej w tereny zielone w Elblągu, tzw “Obwodnicy Wschodniej”.
- Emilia Stachurska – mieszka w Olsztynie i najbardziej interesuje ją temat weryfikacji sposobu sprawowania opieki zastępczej nad bezdomnymi zwierzętami przez samorząd.
- Anna Maria Nadgrabska – także z Olsztyna, jest prezeską Fundacji Warsztat Zmiany, w której od 3 lat działa na rzecz społeczności Olsztyna.
Wielkopolskie
Mieszkańców Wielkopolski reprezentuje Marta Kaźmierczak ze Swarzędza, która działa w obszarze ochrony środowiska, śledząc w BIP-ach m.in. informacje dotyczące wycinki drzew.
Zachodniopomorskie
Z Zachodniopomorskiego, dokładnie ze Szczecinka, przyjechał Wiktor Chęciński, który jest aktywistą na rzecz klimatu. Działa w Inicjatywie Wschód, Fundacji Greenpeace Polska, Fundacji Impuls dla Młodych oraz prowadzi własny projekt o dezinformacji – Kaczuchy Dziennikarskie.
Poniżej kilka ujęć z zapoznawczego piątkowego popołudnia. Uczestnicy pracowali w grupach, w których tworzyli grafikę opowiadającą o ich działalności.
Komentarze