Fundusz Watchdogów – wspieramy lokalnych strażników – Fundacja Odpowiedzialna Polityka

Wysyp gminnych czy miejskich imprez w czasie samorządowej kampanii wyborczej, artykuły wychwalające dokonania wójta w gminnej gazetce – tak włodarze wsi i miast walczą o pozostanie na stanowisku. Warto monitorować zjawisko nadużywania zasobów publicznych w kampanii wyborczej, dlatego Fundacja Odpowiedziana Polityka przygotowała przewodnik, który pokazuje krok po kroku, jak to robić. Powstał on dzięki finansowaniu z Funduszu Watchdogów.

Wasze 1,5% podatku daje nam wolność i niezależność w patrzeniu na ręce każdej władzy. To ogromny prezent dla nas, którym chcemy dzielić się z innymi organizacjami strażniczymi. Dlaczego? Bo w Polsce jest mało takich organizacji, także z tego powodu, że trudno znaleźć im finansowanie. Lokalny Watchdog nie stanie przecież w gminnym konkursie dla organizacji pozarządowych, nie poprosi prezydenta miasta, by ten dał mu pieniądze na kontrolę jego działań. To może granty? Do tego trzeba mieć zaplecze administracyjne, którego często takim organizacjom brakuje. Ktoś musi napisać wniosek i potem zająć się rozliczeniem projektu. Dlatego w 2022 roku postanowiliśmy, że co najmniej 15% otrzymywanych przez nas wpłat z 1,5% podatku przekażemy dalej. Wierzymy, że w ten sposób pomnażamy to dobro, które dostajemy od Was. Przez te trzy lata na Fundusz Watchdogów przeznaczyliśmy łącznie 591 000 zł.

W serii krótkich tekstów chcemy Wam przedstawić organizacje, które dotychczas wsparliśmy i pokazać, co dzięki temu wsparciu zrobiły. Bohaterami naszych tekstów byli już: Fundacja Wolności z Lublina,  Stowarzyszenie SOISH z Wrocławia i Miasto Obywatelskie Lubartów.

Organizację konkursów grantowych powierzyliśmy specjalistom z Fundacji dla Polski, która jest partnerem tej inicjatywy w ramach Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca. Obecnie trwa nabór do kolejnej edycji konkursu strażniczego, do udziału w którym zapraszamy. Więcej informacji na stronie: https://siecobywatelska.pl/wspieranie-dzialan-strazniczych-w-polsce/.

Fundacja Odpowiedzialna Polityka

Fundacja tak pisze o swojej misji:

Celem Fundacji jest zwiększanie przejrzystości życia publicznego, wspieranie aktywności społecznej, rozwijanie świadomości społecznej i kultury prawnej obywateli, oraz troska o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Fundacja prowadzi działania mające na celu promocję idei społecznej obserwacji wyborów w Polsce oraz za granicą; ujednolicenie standardów społecznej obserwacji wyborów w Polsce, a także działania na rzecz poprawy jakości systemu wyborczego w Polsce. Fundacja organizuje również własne misje obserwacji wyborów – stacjonarne oraz online. W ten sposób wolontariusze przeszkoleni przez Fundację obserwowali wybory w Polsce (stacjonarnie) oraz w Rosji, Azerbejdżanie czy Armenii (online).

Źródło: Fundacja Odpowiedzialna Polityka

Od początku kwietnia do końca grudnia 2023 roku, w ramach projektu finansowanego z Funduszu Watchdogów, Fundacja Odpowiedzialna Polityka pracowała nad metodologią monitoringu wykorzystywania zasobów publicznych w wyborach w Polsce i skorzystała z niej w czasie kampanii parlamentarniej 2023 roku.

Metodologia i doświadczenia z obserwacji wyborów zostały szczegółowo opisana w publikacji Jak monitorować nadużycia zasobów publicznych w wyborach. Organizacja zachęca do korzystania z ich doświadczenia:

W oparciu o doświadczenia z wyborów parlamentarnych z 2023 r., podczas których Fundacja Odpowiedzialna Polityka prowadziła taką misję, przygotowano metodologię do dalszego wykorzystywania! W publikacji są również praktyczne załączniki, w tym formularz obserwacji gazetki samorządowej. Jeśli jesteście zainteresowani tym zjawiskiem i chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób możecie je obserwować – zachęcamy do lektury!

Źródło: Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. chłopek

    “tak włodarze wsi i miast walczą o pozostanie ”
    A co na to, chłopy pańszczyźniane wsi i miast ?

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *