Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności

Zarówno wybory parlamentarne 15 października 2023 roku, jak i te samorządowe, pokazały, że aktywiści i aktywistki mają wpływ na zmianę.

Wysoka frekwencja w jesiennych wyborach to bez wątpienia także zasługa licznych kampanii profrekwencyjnych realizowanych przez organizacje społeczne w całym kraju. Obserwujemy również, że w gminach, w których na rzecz zmiany działały stowarzyszenia, fundacje czy grupy nieformalne, w czasie wyborów samorządowych często do tej zmiany doszło. Ta zmiana to nowe osoby w radach gmin, ale też to druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zdarzyło się to w gminach, w których rządzący włodarze od lat wygrywali pierwszą turę.

My wiemy, że bez społeczeństwa obywatelskiego takie zmiany by się nie zadziałały. I że to właśnie aktywni obywatele i obywatelki do nich doprowadzili. 

Wiemy również, że społeczeństwo obywatelskie zrobiło wiele w ostatnich latach, by w Polsce przestrzegane były standardy demokratyczne, prawa człowieka i zasady praworządności. Uważamy, że warto pokazać, jak to działa. Jak zadziałało w wyborach parlamentarnych 2023 roku i jak jest kontynuowane w wyborach samorządowych 2024 roku.

Mamy świadomość, że nie znamy wszystkich organizacji, które uaktywniły się w Polsce w ostatnich latach w czasie kryzysu praworządności i działały/działają na rzecz jej przywrócenia. Chcemy Wam przedstawić pewien wycinek/kawałek tego wspaniałego tortu, który w ramach nieformalnej koalicji „Zaczyn” działa na rzecz praworządności i praw człowieka.

O tym, co doprowadziło do tego, że organizacje działające w różnych zakątkach Polski — duże, małe, doświadczone i te dopiero początkujące, zaczęły wspólnie działać, piszemy w raporcie Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności. O drodze, którą organizacje społeczne kroczyły, by ochronić demokrację, prawa człowieka i praworządność.

Zapraszamy również do obejrzenia spotkania online, w czasie którego przedstawicielki organizacji z grupy “Zaczyn”  – Zosia Lutkiewicz z Fundacji Odpowiedzialna Polityka i Aleksandra Łoboda z Fundacji Widzialne, mówią o swoich okołowyborczych działaniach.

Spotkanie prowadziły: Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia 61/MamPrawoWiedziec.pl.

 

 

Działania finansowane w ramach projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *