Nie złość się na darmo. Przekaż nam 1%. Nie odpuścimy. KRS 0000181348

Rok 2021 przyniósł nie tylko kolejne miesiące walki z pandemią, ale też wiele zagrożeń dla naszych praw i wolności. Dlatego nie tylko zadawaliśmy pytania i kierowaliśmy sprawy do sądu, ale też demonstrowaliśmy w obronie prawa do informacji. Nie chcemy odpuszczać – pomóżcie nam w tym.

Rok temu pisaliśmy –  Nie złość się na darmo. Zrobimy, co trzeba.  I zrobiliśmy – dzięki wsparciu ponad ośmiu tysięcy osób, które przekazały nam 1% podatku,  nie odpuściliśmy żadnego z podjętych wcześniej tematów. A jedna ze spraw będzie miała swój finał przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – to także Wasz sukces!

Pojawiły się także nowe sprawy, które mocno nas zaangażowały w 2021 roku. Przeczytacie o nich poniżej.

NIE dla ograniczenia prawa do informacji!

W lutym 2021 roku gruchnęła informacja o tym, że Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego – sędzia Małgorzata Manowska – złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący stwierdzenia niezgodności z Konstytucją szeregu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Sprawy rzeczywiście poszły za daleko – to był to już czwarty sygnał o próbie ograniczenia jawności w 2021 r. i  zagrożona była ustawa, dzięki której obywatele wiedzą, co robi władza. Dlatego wraz z innymi organizacjami wystąpiliśmy do sędzi z petycją o wycofanie wniosku z TK, a w dniu posiedzenia Trybunału zorganizowaliśmy protest. Wówczas sprawa ostatecznie się nie odbyła, czekamy na kolejny termin. Nasze wątpliwości budzi  przyspieszony tryb procedowania wniosku Manowskiej i skład sędziowski – sędzią sprawozdawcą jest Krystyna Pawłowicz, która otwarcie popierała fundacją Lux Veritatis w sporze sądowym z nami. A teraz będzie orzekała o konstytucyjności przepisów, na podstawie których oskarżyliśmy zarząd fundacji Tadeusza Rydzyka. 

Więcej na ten temat znajdziesz m.in. w tekstach:

TAK dla Centralnego Rejestru Umów

Już niebawem ochrona partyjnych kolegów, o której mówił Paweł Kukiz, będzie trudniejsza. W 2021 roku Sejm niespodziewanie uchwalił tzw. ustawę antykorupcyjną, która poza zmianami wprowadzającymi większą przejrzystość partii politycznych, przyniosła również Centralny Rejestr Umów. To także nasz sukces. Lobbowaliśmy na rzecz wprowadzenia takiego rejestru, zabieraliśmy głos podczas posiedzeń Senatu, uruchomiliśmy społeczną akcję namawiania posłanek i posłów do opowiedzenia się za proponowanymi przez nas rozwiązaniami i udało się! Czy wprowadzenie nowych przepisów sprawi, że partie będą bardziej przejrzyste? Będziemy to sprawdzać, bo aktualnie nadal niechętnie odpowiadają na pytania dotyczące ich finansów. 

Więcej na temat CRU, ustawie antykorupcyjnej i (nie)przejrzystości w partiach:

Sytuacja na granicy

Jarosław Kaczyński uspokajał w październiku zeszłego roku, że stan wyjątkowy w miejscowościach przy granicy z Białorusią nie oznacza przecież internowań czy cenzury. Nie dodał jednak, że oznacza odcięcie od informacji o tym, co się tam dzieje. Jaka jest sytuacja w przygranicznych lasach? Ile osób się w nich znajduje? Jakie działania naprawdę podejmują polskie i białoruskie służby? Do strefy stanu wyjątkowego nie wpuszcza się nie tylko dziennikarzy, którzy mogliby dostarczyć nam wszystkim odpowiedzi na te pytania, ale też organizacji i aktywistów udzielających pomocy humanitarnej. Jako obywatele jesteśmy skazani na oficjalny rządowy przekaz dotyczący wydarzeń na granicy, którego nie da się zweryfikować. Jedyny “słuszny” przekaz. Sąd Najwyższy uznał, że to nieuzasadnione ograniczanie informacji. Nie godząc się z tą sytuacją, zadawaliśmy wiele pytań o sytuację na granicy – zarówno straży granicznej, Ministerstwom Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych, jak i  Rzecznikowi Praw Obywatelskich. 

Więcej o tych działaniach:

Wolność słowa i swoboda wypowiedzi

Coraz więcej gmin, ale też wójtów czy burmistrzów ma profile w mediach społecznościowych, które wydają się świetnym sposobem na promocję. Tylko co zrobić z nieprzychylnymi komentarzami, które mogą psuć idealny wizerunek? Najlepiej usunąć, a komentującego zablokować. Po takie metody sięga wielu włodarzy, lekceważąc prawo do swobody wypowiedzi. Blokada na takim fanpagu to także odcięcie od informacji, dlatego od kilku lat uważnie przyglądamy się gminnym facebookom. Już dwukrotnie zapytaliśmy wszystkie gminy o ich aktywność w mediach społecznościowych i będziemy pytać dalej. W 2021 r. w sprawie dotyczącej zablokowania lokalnego dziennikarza na profilu prezydenta Ciechanowa złożyliśmy opinię przyjaciela sądu.  

Więcej o tym w tekstach:

Walka rządu z pandemią

Przez dwa lata pandemii przyzwyczailiśmy się, że rząd o swoich kolejnych posunięciach informuje nas w ostatniej chwili, za pośrednictwem slajdów pokazywanych w czasie konferencji prasowej. Koszty takiej polityki informacyjnej ponosi zdezorientowane i pozbawione informacji społeczeństwo, zyski są po stronie rządzących – skoro informują w ostatniej chwili, nie muszą mieć żadnej strategii działania.

My jednak nie odpuszczaliśmy – skoro rząd niezbyt chętnie informuje o kolejnych krokach dotyczących walki z pandemią, regularnie o nie pytaliśmy przez cały ostatni rok. Podstawy wprowadzenia kwarantanny narodowej i promocja szczepień to tylko niektóre z kontynuowanych przez nas pandemicznych wątków.

Przeczytasz o nich w tekstach:

Za publiczne pieniądze

„Chodzi o „park pamięci narodowej”. (…) TO jest pilne.” – miał napisać Tadeusz Rydzyk do premiera Mateusza Morawieckiego (źródło: poufnarozmowa.com). Park Pamięci Narodowej to stworzone z inicjatywy Rydzyka miejsce upamiętnienia zasłużonych Polaków, sowicie dotowane przez państwo. Nie wiemy, czy rzeczywiście redemptorysta wysłał taką wiadomość do premiera, ale jedno jest pewne – pewne organizacje i instytucje nie “muszą chodzić po prośbie”, jak to zgrabnie ujął prezes TVP Jacek Kurski. Pieniądze płyną do nich szerokim strumieniem (od początku rządów PiS Rydzyk na swoje przedsięwzięcia otrzymał od różnych rządowych instytucji ponad 300 mln zł). Od 2016 r. staramy się pozyskać informacje o tym, jak toruńska fundacja wydatkuje publiczne pieniądze, przeszliśmy przez wszystkie sądowe instancje, prokuraturę i subsydiarny akt oskarżenia. Nie odpuszczamy.
Podobną niechęć do rozliczania z publicznych pieniędzy ma Polska Fundacja Narodowa, która mimo iż dysponuje dużym budżetem, uparcie twierdzi, że nie musi odpowiadać na wnioski. W tym wypadku też nie odpuściliśmy i złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury. Legendarny jest również opór Telewizji publicznej w udostępnianiu informacji publicznej, dlatego i tę instytucję, utrzymywaną z publicznych pieniędzy, dopytujemy, jak je wydaje.
Niestety zły przykład idzie z góry, bo informacji o gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi nie chciał nam udostępnić również Sejm i Senat. Pytaliśmy o nagrody dla pracowników.

O opisywanych powyżej sprawach można przeczytać w tych tekstach: 

Edukacja i kultura

Małopolska kurator oświaty odradzała szkołom wizyty w Teatrze Starym na Dziadach. Postanowiliśmy sprawdzić, na czym kurator opiera swoją opinię. Małopolskie kuratorium w odpowiedzi na nasze pytania przyznało, że nie wie, czy kurator Barbara Nowak widziała spektakl –  co nie przeszkodziło w publikacji na stronie instytucji jej oświadczenia przestrzegającego przed spektaklem, który zawiera interpretacje nieadekwatne i szkodliwe dla dzieci i uczniów. Z odpowiedzi na nasz wniosek dowiedzieliśmy się również, że o szkodliwości spektaklu kuratorium dowiedziało się z donosu. Zapytaliśmy o jego treść i czekamy na odpowiedź. Nie odpuścimy. 

Teatrami zajmujemy się również od innej strony – jawności konkursów na dyrektorów i transparentności zarządzania nimi.

O powyższych sprawach pisaliśmy w tekstach:

Upadek praworządności

Co oznacza zdanie “Zasięgnęłam opinii 5 prawników?”, które wypowiedziała Elżbieta Witek, usprawiedliwiając reasumpcję głosowania w sprawie lex TVN? Dla nas oczywiste było, że oznacza poproszenie prawników o opinię pięciu w tej konkretnej sprawie. Zapytaliśmy zatem  o te opinie i kiedy otrzymaliśmy odpowiedź, okazało się, że marszałek miała coś zupełnie innego na myśli: mówiąc – zasięgnęłam opinii pięciu prawników, chciała tak naprawdę powiedzieć: zajrzałam do pięciu opinii w innych sprawach sprzed czterech lat.

I teraz zastanawiamy się, czy nie wysyłać wniosków o informację z prośbą o interpretację innych wypowiedzi polityków, bo wygląda na to, że oni po prostu trochę inaczej rozumieją znaczenie niektórych słów. Weźmy na przykład Polski Ład…

O tej sytuacji pisaliśmy w naszych social mediach:

Nie odpuścimy. Działamy dalej

Powyżej opisaliśmy tylko niektóre z tematów podjętych przez nas w 2021 roku. Krótkie podsumowanie przeczytasz również tutaj, a o planach na 2022 tuSprawdź też, co działo się w sprawach rozpoczętych przez nas wcześniej na www.siecobywatelska.pl/nieodpuszczamy.

Zrobimy, co trzeba

Jako organizacja kontrolująca rządzących stawiamy na niezależne finansowanie. Tylko dzięki niemu możemy dalej działać, dlatego mamy dla Każdej i Każdego z Was propozycję – przekaż nam 1%, a my nie odpuścimy. Zrobimy, co trzeba. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS 0000181348 w rozliczeniu podatkowym za rok 2021.

Dziękujemy za zaufanie i wsparcie naszych działań.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *