Współpraca
Jesteśmy zaangażowani w międzynarodową dyskusję na temat przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego. Wraz ze środowiskiem organizacji praw człowieka, przygotowaliśmy propozycję by Unia Europejska stworzyła Strategię na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.
Nie jest to jedyna taka inicjatywa. W grudniu 2022 roku uczestniczyliśmy w European Convening na ten sam temat organizowanej przez European Civic Forum and Civil Society Europe A na przełomie sierpnia i września w Alpbach, podczas Forum Europejskiego dyskutowaliśmy budowaliśmy sojusze w tym samym temacie. Dwukrotnie (za pośrednictwem Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych) uczestniczyliśmy w przygotowywaniu wkładu do raportu o stanie społeczeństwa obywatelskiego wydawanego przez European Civic Forum (Raport za 2022 rok i Raport za 2023 rok).
Jesteśmy członkiem koalicji CASE, skupiającej europejskie organizacje społeczne, które łączy rozpoznanie zagrożenia jakim dla watchdogów są dotkliwe pozwy sądowe przeciw aktywistom działającym w interesie publicznym (Strategic Lawsuits Against Public Participation (SLAPPs).
Mamy sporo kontaktów ze środowiskiem organizacji zajmujących się prawem do informacji na świecie. Wykorzystujemy je do ochrony prawa do informacji.
Poza tym uczestniczymy w dyskusji o sile i efektywności raportu o praworządności wraz z innymi organizacjami z Polski – Fundacją im. Stefana Batorego, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Instytutem Spraw Publicznych i Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych. Składamy też wspólny wkład do Komisji Europejskiej. Wspólny wkład za 2022 rok i wspólny wkład za 2023 rok.
Wspólnie ze Stowarzyszeniem 61 koordynowaliśmy koalicję organizacji wokół wyborów – Koalicję “Zaczyn”. Koalicja stanowiła odpowiedź na diagnozowany problemem niedostatecznego wykorzystania potencjału organizacji zajmującymi się praworządnością, prawami człowieka i demokracją. Działanie to do końca 2023 roku wspierane było w ramach sektorowego komponentu Aktywnych Obywateli – Funduszu Krajowego. Są kontynuowane. Koalicja “Zaczyn” spotyka się regularnie co tydzień.
Staramy się też o odnowienie koalicji na Rzecz Otwartego Rządu na rzecz wejścia Polski do Open Government Partnership. (Koalicja funkcjonowała w latach 2012-2015).
Wsparcie Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG pozwala nam na uczestniczenie w tych wszystkich wydarzeniach i planowanie rozwoju działań międzynarodowych.
Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.