Lekcja jawności, czyli prawo do informacji w szkole

Chcecie zapytać szkołę o jakąś sprawę związaną z jej działalnością i nie wiecie jak to zrobić? A może już zdarzyło Wam się pytać i odesłano Was z kwitkiem?

Jeśli tak, to nie jesteście sami. Do naszej poradni prawnej trafiają zarówno uczniowie, rodzice, jak i nauczyciele, którzy bezskutecznie usiłują uzyskać od dyrekcji szkoły informacje – np. dotyczące przebiegu konkursu na jakieś stanowisko, liczby kamer zainstalowanych na terenie placówki, uchwały Rady Pedagogicznej i wielu innych.

Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw Waszym potrzebom i przygotowaliśmy webinarium poświęcone temu, o co możemy pytać szkołę i jak te pytania zadawać.

W planie spotkania przewidzieliśmy odpowiedzi na Wasze pytania dotyczące dostępu do informacji w szkole. Możecie je przesyłać do 24 marca na adres crm@siecobywatelska.pl, wpisując w tytuł maila Lekcja jawności.

O czym?

Będziemy poruszać wymienione poniżej tematy, zawsze operując na konkretnych przykładach:

  • Kto może pytać szkołę (czy może uczeń, rodzic czy nauczyciel i do kogo kierować zapytania)?
  • Jak pytać?
  • O co można pytać?
  • Co, kiedy szkoła odmówi?
  • Kontrolowanie szkół – pytania do kuratoriów i gmin.

Po webinarium udostępniamy nagranie, pojawi się również tekst podsumowujący na naszej stronie.

Alina Czyżewska – aktorka, która porzuciła teatr, by zająć się działalnością społeczną. Walczy o jawność w kulturze, a od dwóch lat także o jawność w szkole, pomagając uczniom w egzekwowaniu prawa do informacji.

Szymon Dubiel – ekspert prawny Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. W naszej poradni prawnej udziela porad tym wszystkim, którym odmówiono dostępu do informacji publicznej, także w szkole.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *