Korona królów z głowy nie spadnie?

pixabay.com

Telenowela historyczna TVP – ,,Korona królów”, doczekała się już trzech sezonów, a czy my doczekamy się informacji o kosztach produkcji pierwszego sezonu oraz konsultacji historycznych? Zapadł już w tej sprawie drugi wyrok WSA – bezczynność z rażącym naruszeniem prawa – a przed nami kolejny.

Nie od razu Kraków zbudowano…*

Pojawienie się ,,Korony królów” na antenie wywołało wiele reakcji internautów i historyków. Pojawiały się opinie o nieścisłościach historycznych, ponoć też sam wiceminister kultury miał o niej niepochlebne zdanie.

Z drugiej strony prezes TVP Jacek Kurski w wywiadzie dla portalu Dziennik.pl zdradził, że produkcja tego serialu:

Kosztuje wprawdzie 200 razy mniej niż „Gra o tron”, ale w skali polskiej telewizji to i tak znaczące środki. 

W czasie, gdy o tym mówił, media donosiły, że odcinek ,,Gry o tron” kosztował średnio 15 mln dolarów.

Nie bawiąc się w dociekania,  postanowiliśmy zapytać o koszty produkcji serialu oraz o koszty konsultacji historycznych oraz umowy na nie. 

Sekrety Wawelu*

TVP, o czym wspominaliśmy w tekście ,,Niejawna Telewizja Polska”, na nasz wniosek o informację publiczną zachowało się w sposób, do którego już się przyzwyczailiśmy, stosując w decyzji odmownej swoje ulubione mantry – ,,tajemnicę przedsiębiorstwa” oraz ,,wartość gospodarczą” żądanych przez nas informacji.  Złożyliśmy skargę na decyzję, a sąd wyrokiem syg. II SA/Wa 351/18 z 10 sierpnia 2018 r. uchylił decyzję TVP i nakazał jej zwrot 680 zł kosztów postępowania.

Doradcy królewscy*

Niestety, ten wyrok sądu nie był finałem tej historii. Wyrok WSA zdążył się uprawomocnić, a my nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Telewizji Polskiej. Wobec tego 3 lipca 2019 r. złożyliśmy skargę na bezczynność.

Nasza skarga najwyraźniej przypomniała telewizji o całej sprawie i wniosku, bo 30 lipca otrzymaliśmy ,,wezwanie do usunięcia braków formalnych”, czyli do popisania naszego wniosku z 17 stycznia 2018 r. oraz informację, że zostanie wydana decyzja administracyjna. Cóż, dobrze wiedząc, czego się możemy się spodziewać, ponownie przekazaliśmy nasz wniosek, tym razem opatrzony podpisami elektronicznymi.

W odpowiedzi, 23 sierpnia 2019 r., otrzymaliśmy, oczywiście, kolejną decyzję odmowną. Tym razem TVP postanowiła się lepiej przyłożyć, przynajmniej do objętości odmowy. Jest ona ponad dwa razy dłuższa niż poprzednio – na pięć stron. Znów mowa o ,,tajemnicy przedsiębiorcy” i ,,wartości gospodarczej”. TVP uzasadnia to tym, że telewizja publiczna ma przychody nie tylko ze środków publicznych, ale i reklam, audycji sponsorowanych i obrotu praw do audycji. Pisze:

Podstawową działalnością Telewizji Polskiej S.A. jest tworzenie i rozpowszechnianie audycji telewizyjnych. TVP cały czas stara się zapewnić jak najlepszą ofertę programową, aby zyskać możliwie największą oglądalność. Niewątpliwie seriale, w tym ,,Korona Królów” cieszą się u widzów popularnością”. Oglądalność z kolei ma wpływ na przychody TVP, w szczególności na przychody z emisji spotów reklamowych.

Zabawne w tym wszystkim jest to, że doskonale znamy treść tej decyzji, Czytaliśmy ją już wielokrotnie, we właściwie niezmiennej treści w przypadku odmów na nasze inne wnioski. W zależności od przedmiotu naszego wniosku, dowiadywaliśmy się na przykład, że ,,Niewątpliwie audycje sportowe cieszą się u widzów popularnością” , ,,Niewątpliwie imprezy sylwestrowe cieszą się u widzów popularnością”. Niewątpliwie. 

Rozrywki w średniowiecznym mieście*

Dalej w decyzji odmownej TVP pisze  m.in o czyhającej na nią konkurencji, która nie dość, że może wykorzystać udostępnione przez nią informacje,  to jeszcze, zgrozo!:

TVP S.A. nie ma możliwości uzyskania informacji o warunkach organizacji imprez sylwestrowych przez te podmioty w trybie w/w ustawy.

Co ma piernik do wiatraka, czy właściwie Sylwester do ,,Korony królów”? Nie wiemy… A może po prostu ktoś niedbale przerobił decyzję odmowną wysłaną do nas wcześniej w sprawie organizacji imprezy sylwestrowej?

Sądownictwo i porządek publiczny w XIV-wiecznej Polsce*

Tymczasem sąd rozpatrzył naszą skargę na bezczynność. W wyroku II SAB/Wa 556/19 stwierdził, że bezczynność TVP miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa i zasądził na naszą rzecz 100 zł kosztów sądowych.

Co w następnym odcinku? Nie będzie wielką tajemnicą, czy też jak mówią fani niewątpliwie popularnych seriali – spoilerem, że czeka nas trzecia rozprawa.  Teraz czekamy, aż sąd zajmie się naszą skargą na decyzję TVP, która otrzymaliśmy po wniesieniu przez nas skargi na bezczynność. Złożyliśmy ją za pośrednictwem TVP 26 września, a telewizja przesłała do sądu swoją odpowiedź na nią, oczywiście podnosząc, że podtrzymuje wszystkie swoje argumenty z decyzji, a nasza skarga jest nieuzasadniona.

Czy dowiemy się, ile kosztowała produkcja pierwszego sezony ,,Korony królów” i szczegółów dotyczących konsultacji historycznych, nim TVP przestanie emitować ten serial? Czas pokaże.

  *Śródtytuły zostały zaczerpnięte z tytułów odcinków ,,Korona królów: Taka historia…”

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *