Sieć Obywatelska Watchdog Polska po raz kolejny objęła patronatem konferencję Whistleblowing Summit International. Zapraszamy do udziału online w dniu 5 marca 2024 r.
Polska wciąż czeka na implementację przepisów dyrektywy o sygnalistach (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937). Osobom zgłaszającym nieprawidłowości w miejscu pracy potrzebna jest solidna ochrona. Sygnaliści to ważna część systemu antykorupcyjnego — często dzięki nim ujawniane są sprawy, które bez działania sygnalisty zostałyby zamiecione pod dywan. Nowe przepisy miały być wdrożone do 17 grudnia 2021 r., jednak do tej chwili się to nie udało. W ostatnich latach pojawiały się kolejne projekty, do których razem z innymi organizacjami przedstawiliśmy swoje uwagi (Czy sygnaliści zyskają należną ochronę? – Sieć Obywatelska Watchdog). Ostatnia próba wdrożenia dyrektywy została podjęta już przez nowy rząd na początku tego roku, niestety przedstawione przepisy, a także sposób pracy nad nimi wzbudził zastrzeżenia organizacji Stanowisko organizacji społecznych ws. rządowego projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa z 12 stycznia 2024 r. – Sieć Obywatelska Watchdog.
Podczas konferencji będzie można posłuchać ekspertki i ekspertów z Francji, Niemiec, Polski, Włoch i Hiszpanii, którzy opowiedzą o tym jakie zabezpieczenia i standardy funkcjonują w praktyce w dużych firmach Odniosą się także do implementacji dyrektywy w poszczególnych krajach, również w kontekście RODO.
Szczególnie polecamy panel z udziałem prof. Grzegorza Makowskiego, który przedstawi społeczny projekt polskiej ustawy o sygnalistach.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Zapraszamy do rejestracji.
Z programem konferencji można zapoznać się tutaj.
Komentarze