Jak korzystać z prawa – spotkania lokalne

Ulewy, burze i pozbywanie się wody z wnętrza samochodu… To tylko niektóre zmagania 15 trenerów i trenerek Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, aby dotrzeć na spotkania o prawie.

 

O czym mówiliśmy na spotkaniach?

W kwietniu 30 miejscowości zaprosiło nas do siebie, żebyśmy opowiedzieli, jak używać prawa. Chcieliśmy pokazać, że orzecznictwo sądów może nam się przydać do sprawdzenia, co zrobić w kryzysowej sytuacji lub jak z problemami radzili sobie inni. Mówiliśmy o tym, że orzecznictwo jest ogólnodostępne, że są tam m.in. sprawy rozwodowe i karne. Prezentowaliśmy bezpłatny System Analizy Orzeczeń Sądowych, który ułatwia ich wyszukiwanie. Ale nie można rozmawiać o orzecznictwie, nie opowiedziawszy wcześniej, gdzie szukać aktów prawnych, co w nich jest, jaka jest hierarchia źródeł prawa, jaką rolę w naszym życiu odgrywają prawa człowieka, z czego składa się wyrok sądowy i jakie kompetencje mają sądy. Zachęcaliśmy do samodzielnego szukania wiarygodnej informacji i korzystania z porad prawnych na jak najwcześniejszym etapie swojej sprawy.

Ełk
Spotkanie w Ełku

Co się działo podczas spotkań?

Każde spotkanie inicjowało inne rozmowy. Uczestnicy i uczestniczki dyskutowali o tym, z czym kojarzy im się prawo i w jakich okolicznościach z nim się stykają. W ciągu kilku minut, w podziale na grupy, wymieniali takie miejsca, jak – szkoła, dom, czas wolny i takie sprawy, jak – reklamacja zakupionego towaru, picie alkoholu przez nieletnich, przemoc w domu, cyberprzemoc, a nawet nękanie uczniów przez nauczycieli itp. Podczas kolejnego spotkania jedna z pań opowiadała o tym, że musiała zapłacić 500 zł grzywny, bo gdy była zagranicą, na jej adres przyszło wezwanie do sądu, ale dzieci nie mogły go nawet odebrać i nikt nie wiedział, że to wezwanie do sądu. Inną sprawą był wymóg zwracania, na gwarancji, zakupionych towarów w oryginalnych opakowaniach. Osoby obecne na spotkaniach były zdziwione, jak wiele podobnych spraw można wyszukać w systemie SAOS. Toczyła się dyskusja o odbieraniu korespondencji. Jedna z osób uczestniczących przyznała, że ma z tym problemy, bo mąż uważa, że lepiej poczty nie odbierać. Zainteresowaniem cieszyły się też przykłady dotyczące praw konsumenckich. Wielu osobom spodobał się pomysł przygotowania i wydrukowania niezbędnika z listą adresów i telefonów lokalnych instytucji udzielających bezpłatnych porad prawnych. Nie wszystkie osoby wiedziały, że punkty nieodpłatnych porad prawnych działają w każdym powiecie.

Aneta 2

Czego zabrakło?

Chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby osób, ale nie zawsze frekwencja na spotkaniach była wysoka. Liczymy, że ci, którzy na spotkania dotarli,  przekażą zdobyte informacje pozostałym mieszkańcom i mieszkankom. Wiele osób pytało nas o dostęp do informacji publicznej i kontrolę obywatelską. W SAOS zabrakło orzeczeń sądów administracyjnych. Będziemy przekonywać sąd administracyjny, żeby umożliwił pobieranie orzeczeń i zamieszczanie ich w jednym miejscu z orzecznictwem innych sądów. Jak pokazuje doświadczenie z naszych spotkań, zapotrzebowanie na te informacje jest duże.

Wasilków
Spotkanie w Wasilkowie

Co przed nami?

Spotykamy się jeszcze z mieszkańcami i mieszkankami sześciu miejscowości. Zachęcamy do udziału i informowania o nich. Tutaj można więcej przeczytać na ten temat: https://siecobywatelska.pl/ruszamy-w-polske/. Niebawem zamieścimy podsumowanie i materiały, którymi dzieliliśmy się w trakcie spotkań.

SAOS

 

 

 

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *